AB: Hafter güçleri barışı tehdit ediyor

Avrupa Birliği (AB), Halife Hafter'in komutasındaki Libya Ulusal Ordusu'nun başkent Trablus'a başlattığı operasyonun, Libya'nın istikrarına ve uluslararası barışa tehdit oluşturduğunu söyledi.

AB: Hafter güçleri barışı tehdit ediyor

AB Dışişleri Konseyi toplantısının ardından kabul edilen bildiride, “Libya Ulusal Ordusu’nun başkent Trablus’a başlattığı askeri operasyon ve sonrasında başkent içinde ve etrafında yükselen tansiyon, uluslararası barış ve güvenlik ile Libya’nın istikrarını tehdit etmektedir” ifadelerine yer verildi.

Bildiride, Hafter’e bağlı güçlerin saldırılarının ülke genelinde terör riskini de artırdığı belirtilerek, “AB, Libya’nın egemenliğine, bağımsızlığına, toprak bütünlüğüne ve ulusal birliğine olan bağlılığını yinelemektedir” denildi.

AB’nin çatışmalar nedeniyle yaşanan sivil kayıplardan ve iç göçten endişe duyduğuna değinilen bildiride, “Yoğun sivil yerleşim alanlarına ayrım gözetmeksizin yapılan saldırılar savaş suçu işlenmesine yol açabilir. Uluslararası insani hukuku ihlal edenler yargılanmalıdır” çağrısında bulunuldu.