Sözcü Plus Giriş

ABD ile barış görüşmelerine Taliban’ın kurucusu da katılacak

BBC'ye bilgi veren Taliban kaynakları, Katar'da ABD ile Pazartesi günü gerçekleşecek barış görüşmelerine üst düzey bir ismin de katılacağını açıkladı.

08:07 -
ABD ile barış görüşmelerine Taliban’ın kurucusu da katılacak

Görüşmeye katılması beklenen Molla Abdül Gani Baradar, Taliban’ın kurucu yöneticileri arasında yer alıyor. Baradar, Pakistan devletinin gözetiminde sekiz yıl tutulduktan sonra geçen yıl salıverildi ve sonrasında Taliban’ın Katar’da bulunan siyasi bürosunun başına geçti.

ABD ve Taliban, arasında 17 yıllık sorunun çözümü konusunda Katar’da süren müzakerelerde geçen ay ilerleme kaydedilmişti. ABD’nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, bu görüşmeler sonrası ülkesinin ve Taliban’ın anlaşma imzalanması yolunda önemli aşama kaydettiklerini söylemişti.

Taliban da bu müzakereler sonrası ilerleme kaydedildiğini açıklamıştı ancak sözcü “çözümsüz başlıklar” konusunda görüşmelerin devam ettiğini açıklamıştı. Taliban, daha önce Afgan yetkililerle direkt görüşmeleri, bu yetkilileri “kukla” olarak nitelendirip reddetmişti.

1996-2001 yılları arasında Afganistan’ı yöneten Taliban hala ülkenin önemli bir bölümünde kontrolü elinde bulunduruyor. Afganistan’ın nüfusu yaklaşık 15 milyon ve halkın yarısı, Taliban’ın kontrol ettiği ya kontrol ettiği ya da düzenli saldırılar düzenlediği bölgelerde yaşıyor. Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, göreve geldiği 2014’ten bu yana çatışmalarda 45 binden fazla güvenlik görevlisinin yaşamını yitirdiğini söylemişti.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more