Sözcü Plus Giriş

ABD ile Irak arasında ‘ABD Kuvvetleri’ pazarlığı!

Irak'ın başkenti Bağdat'taki temaslarını sürdüren ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi ile bir araya geldi. Esper, Abdülmehdi ile Suriye'den Irak'a kaydırılan askeri birliklerinin geleceğini görüştü. Görüşme ABD ile Irak arasında 'ABD Kuvvetleri' pazarlığı olarak yorumlandı.

22:55 -
ABD ile Irak arasında ‘ABD Kuvvetleri’ pazarlığı!

Irak Başbakanlık Basın Ofisinden yapılan açıklamada, Başbakan Adil Abdülmehdi’nin ABD Savunma Bakanı Mark Esper'i kabul ettiği duyuruldu. Esper’in Abdülmehdi ile Suriye'den Irak topraklarına kaydırılan askeri birliklerin geleceği hakkında görüşme gerçekleştirdiği belirtildi. Görüşmede, Esper'in ABD askerlerinin Irak topraklarına giriş ve çıkışının Irak hükümetinin onayı ve bilgisi dâhilinde olduğunu belirttiği, askerlerin Irak'ta kalacağına dair basında çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını vurguladığı aktarıldı.

İLGİLİ HABERABD Savunma Bakanı Esper'den skandal açıklama: Türkiye savaş suçundan sorumlu tutulabilirABD Savunma Bakanı Esper'den skandal açıklama: Türkiye savaş suçundan sorumlu tutulabilir

“SURİYE’DEN KAYDIRILAN AMERİKAN ASKERLERİ IRAK’TA KALAMIYACAK”

Irak cezaevlerinde bulunan teröristlerin akıbeti, Suriye'deki gelişmeler ve Irak'ın komşu ülkelerle iyi ilişkileri temeli doğrultusunda bölgede oynadığı rolün ele alındığı görüşmede, Başbakan Abdülmehdi’nin de Suriye'den kaydırılan Amerikan askerlerinin Irak'ta kalamayacağını söylediği vurgulandı.

ABD askerlerini taşıyan yaklaşık 100 zırhlı aracın Suriye sınırındaki Simelka Kapısı’ndan geçerek Irak’a kaydırılması bazı siyasi taraflarca eleştirilmişti.  İHA

İLGİLİ HABERABD Savunma Bakanı Esper'den güvenli bölge açıklamasıABD Savunma Bakanı Esper'den güvenli bölge açıklaması

 

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more