Sözcü Plus Giriş

ABD ile Venezuela arasında casus gerginliği!

Venezuela 2014 yılından beri ülkede ikamet eden gazeteci Cody Weddle’yi casusluk yaptığı gerekçesi ile sınır dışı etme kararı aldığını duyurdu.

19:00 -
ABD ile Venezuela arasında casus gerginliği!

Venezuela Ulusal Basın İşçileri Sendikası, polis tarafından başkent Karakas’ta 12 saatten fazla gözaltında tutulan ABD'li gazeteci Cody Weddle için sınır dışı etme kararı alındığını açıkladı. 29 yaşındaki genç gazeteci, ABD kanalı Local 10 News'in yanı sıra ABC News, CBC, Miami Herald ve İngiliz The Telegraph gazetesi için de çalışıyordu.

ASKERİ CASUSLUK SUÇLAMASI

Yaşanan durum hakkında açıklama yapan ABD'li gazeteci Weddle ise, ordudaki bölünmeler ve birkaç askerin Maduro'ya sırtını dönme kararı hakkında yaptığı haber nedeniyle tutuklandığını iddia etti. “Raporumu beğenmedikleri açıktı” diyen Weddle, kendisinin ihanet, casusluk ve askeri bilgilerin dışarı sızdırılmasıyla suçlandığını belirtti.

ABD’DEN KINAMA

Weddle'ya, karar verildikten hemen sonra Venezuela'dan kalkacak olan ticari bir uçuşla Miami'ye gitmesi gerektiği iletildi. Öte yandan Weddle'ın Venezuelalı asistanı Carlos Camacho'nun da tutuklandıktan 12 saat sonra serbest bırakıldığı bildirildi. Amerikan Basın Yayın Birliği ise (IAPA), Weddle ve Camacho’nun gözaltına alınmasını kınadı. İHA

Son güncelleme: 19:38 07.03.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more