Sözcü Plus Giriş

ABD nisan sonuna kadar Suriye’den tamamen çıkıyor iddiası

Wall Street Journal gazetesi, ABD'nin nisan ayı sonuna kadar Suriye’deki askerlerinin tamamını çekmeye hazırlandığını bildirdi. Görevdeki ve eski Amerikalı yetkililere dayandırılan habere göre; ABD güçleri, terör örgütü YPG/PKK için herhangi bir koruma planı olmaksızın ülkeden çekilecek.

01:27 -
ABD nisan sonuna kadar Suriye’den tamamen çıkıyor iddiası

Amerikan Wall Street Journal gazetesinin görevdeki ve eski Amerikalı yetkililere dayandırdığı haberinde, ABD Başkanı Donald Trump yönetiminin YPG/PKK’nın korunması için herhangi bir plan yapılmasını beklemeden nisan ayı sonuna kadar Suriye’den çekilmeyi tamamlaması beklendiği iddia edildi.

Yetkililerin birkaç gün içinde IŞİD’in elindeki son beldenin de alınması ile ABD’nin Suriye’deki güçlerinin artık tamamen çekilmeye odaklanacağını ifade ettiği belirtildi.

Planlarda herhangi bir değişiklik olmazsa ABD güçlerinin önemli bir kısmı mart ayında çekilmiş olacağı, geri kalanının ise nisanın sonuna kadar Suriye’den ayrılacağı sürüldü.

İLGİLİ HABERABD'nin Suriye'den çekilmesine karşı çıkan yasa Senato'dan geçtiABD'nin Suriye'den çekilmesine karşı çıkan yasa Senato'dan geçti

“YPG’Yİ KORUYACAK BİR PLAN YAPILMADI”

ABD’nin YPG/PKK’nın korunması konusunda Türkiye ile görüşmeler yaptığının ancak bu konuda yol alınmadığı belirtilen haberde yetkililer, ABD güçlerinin, terör örgütü YPG/PKK için herhangi bir koruma planı olmaksızın ülkeden çekileceğine dikkat çekti.

Pentago,n Wall Street Journal’da yer alan iddialara yönelik açıklama yapmaktan kaçınıyor ancak ABD Başkanı Trump, dün IŞİD Karşıtı Koalisyon Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda yaptığı açıklamada önümüzdeki hafta içerisinde IŞİD’in elindeki topraklarının tamamının alındığını duyurabileceğini ifade etmişti.

ABD’nin çekilme sürecini yakından takip etmek ve süreci koordine etmek üzere Türkiye ile ABD arasında ortak görev gücü kurulmuştu. AA

Son güncelleme: 10:42 11.03.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more