Sözcü Plus Giriş

ABD ve NATO’dan IŞİD endişesi!

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile yapacağı görüşme öncesinde, “Elbette hepimiz IŞİD ile mücadelede kaydettiğimiz ilerlemeyi tehlikeye atma riski konusunda endişeliyiz. Ancak son günlerde, bölgede azalan şiddet konusunu da memnuniyetle karşılıyoruz” ifadelerini kullandı.

Güncellenme: 18:08, 24/10/2019
ABD ve NATO’dan IŞİD endişesi!

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve ABD Savunma Bakanı Mark Esper, NATO Savunma Bakanları Toplantısı kapsamında başbaşa görüşmeleri öncesi gazetecilere açıklamalarda bulundu. Stoltenberg, terör örgütü IŞİD'le mücadelede kaydedilen ilerlemenin riske atılması konusunda endişeli olduğunu ifade ederek, “Elbette hepimiz IŞİD ile mücadelede kaydettiğimiz ilerlemeyi tehlikeye atma riski konusunda endişeliyiz. Ancak son günlerde bölgede azalan şiddet konusunu da memnuniyetle karşılıyoruz. Daha ileri adımlar atmak ve ortak düşman IŞİD'e karşı mücadelemizi sürdürdüğümüzden emin olmak için bunun üzerine gitmek zorundayız” ifadelerini kullandı.

İlginizi ÇekebilirTrump: NATO müttefikine karşı binlerce asker gerekirdiTrump: NATO müttefikine karşı binlerce asker gerekirdi

NATO’DAN IŞİD VURGUSU

Afganistan ve Irak'ta devam eden NATO misyonlarını tartışacaklarını duyuran Stoltenberg, “Uluslararası terörizmle savaşmaya devam etmek ve IŞİD mensuplarının tekrardan dönmelerini engellemek için NATO'nun Afganistan ve Irak'ta başlattığı misyonları da tartışacağız” dedi. ABD Savunma Bakanı Mark Esper ise, Brüksel'e gelmeden önce Afganistan, Suudi Arabistan ve Irak’ı ziyaret ettiğini ifade ederek, ABD güçlerinin Suudi Arabistan’ı İran’ın kışkırtmalarına karşı ne kadar iyi koruduğunu gözlemlediğini ifade etti.

Suriye’nin kuzeydoğusunda son dönemde önemli gelişmeler de olduğuna işaret eden Esper, terör örgütü IŞİD’e karşı elde edilen kazanımların korunması gerektiğini vurguladı. DHA