ABD’de kaynağını açıklamayan gazetecinin evine skandal baskın!

ABD'nin Kaliforniya eyaletinde polis ve FBI ajanları, kamu avukatı Jeff Adachi'nin ölümüyle ilgili belgelere ulaşan serbest gazeteci Bryan Carmody'nin evine baskın düzenledi.

ABD’de kaynağını açıklamayan gazetecinin evine skandal baskın!

Polise belgelerin kaynağını açıklamayı reddeden Carmody’nin anlattıklarına göre silahlarla kapıya dayanan 10 güvenlik görevlisi dairesini didik didik aradı. Güvenlik güçleri gazetecinin, aralarında 4 tablet, 7 bilgisayar ve iki kameranın da bulunduğu çok sayıda elektronik cihazına ve not defterlerine el koydu.

The Washington Post’a baskını anlatan gazeteci polislerin kendisine uyuşturucu satıcısı gibi muamele ettiğini söyledi.

Polisin kendisine baskı uyguladığını anlatan Carmody, gazetecilik ilkeleri gereğince kaynağını açıklamamakta kararlı.

San Fransico Polis Bürosu ise arama emrinin mahkeme tarafından çıkarıldığını ve soruşturmanın bir parçası olduğunu belirten bir açıklama yayınladı. Açıklamada, “Bugünkü baskın, adaleti yanıltma ve gizli polis belgelerinin yasa dışı bir biçimde ifşa edilmesiyle ile ilgili bir soruşturma kapsamında atılan bir adımdır” ifadeleri kullanıldı.

Polisin tutumu, basın ve ifade özgürlüğü ile ilgili tartışmaları da beraberinde getirdi.

Afganistan'da kadın gazeteci öldürüldü! İlginizi Çekebilir Afganistan'da kadın gazeteci öldürüldü!

AVUKATIN ÖLÜMÜNDE ŞAİBE İDDİASI

İlk belirlemelere göre ölüm nedeni kalp krizi olarak kayıtlara geçen avukat Jeff Adachi, emniyet birimlerinin ihlallerini takip eden biri olarak da tanınıyordu.

Şubat ayında hayatını kaybeden 59 yaşındaki Adachi’nin ölümü ile ilgili soruşturma başlatılmış, hazırlanan raporda avukatın son saatlerini Caterina adlı bir kadınla geçirdiği, ikilinin bulunduğu dairede boş alkol şişeleri, esrar ve iki şırınga bulunduğu yazılmıştı.

Adachi ile emniyet birimi arasındaki gerginliği bilenler, içinde ‘gereksiz’ ayrıntılar içeren söz konusu raporun Adachi’nin itibarını zedeleyip ölümünden sonra bile öç almak için bilerek basına sızdırıldığını, arkasında siyasi bir nedenin olduğunu savunuyor.

Gazeteci Demirağ'ı darp olayında 6 kişi yakalandı İlginizi Çekebilir Gazeteci Demirağ'ı darp olayında 6 kişi yakalandı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...