Sözcü Plus Giriş

ABD’den Barış Koridoru için flaş açıklama!

Suriye'nin kuzeydoğusunda oluşturulacak Barış Koridoru için ABD ile görüşmeler devam ederken Pentagon'dan 'daha yapılacak çok iş var' açıklaması geldi. Amerikalı askeri yetkililerin Türkiye'nin istediği 30-40 km derinliğindeki Barış Koridoru taleplerine karşın 14 km bir alan önerdiği belirtildi.

20:45 -
ABD’den Barış Koridoru için flaş açıklama!

Türkiye'yle Amerika arasında Suriye'nin kuzeydoğusunda kurulması planlanan güvenli bölgeyle ilgili anlaşma hakkında Savunma Bakanlığı Pentagon'dan Amerikan medya kuruluşu VOA’ya açıklama geldi. Pentagon açıklamasında anlaşma çok önemli adım olarak nitelendi bununla birlikte daha yapılması gerekenler olduğu vurgulandı.

Pentagon Sözcüsü Sean Robertson'ın Amerika'nın Sesi'ne gönderdiği yazılı açıklamada, iki ülke arasında varılan anlaşmanın çok önemli bir adım olduğu kaydedildi, bununla birlikte daha yapılması gerekenler olduğu belirtildi.

Robertson, görüşmelerin NATO müttefiki Türkiye'nin meşru endişelerini giderme konusunda Suriye'nin kuzeydoğusunda sürdürülebilir bir güvenlik mekanizması oluşturulması yönünde ilerlemeler sağladığını kaydetti.

İLGİLİ HABERBirleşmiş Milletler'den kritik güvenli bölge açıklamasıBirleşmiş Milletler'den kritik güvenli bölge açıklaması

“AMERİKA UYGULAMAYA HAZIR”

Robertson, güvenlik mekanizmasının aşama aşama uygulanacağını söyledi ve Amerika'nın Türkiye'yle müzakereler devam ederken bazı aktiviteleri hızlıca uygulamaya hazır olduğunu vurguladı.

Amerikalı ve Türk yetkililer Ankara'da 3 gün süren müzakerelerin sonunda konuyla ilgili anlaşmaya varmıştı.

Anlaşma çerçevesinde Türkiye'de konuyla ilgili bir harekat merkezi kurulması öngörülüyor.

Görüşmelere giderken Amerika tarafı 14 kilometre derinliği olan iki kademeli bir güvenli bölge önerdi. Bu Türkiye'nin talep ettiği genişliğin yarısından az. Türkiye ayrıca bölgedeki en fazla yetkili güç olmak istiyor. Amerika ise bunu kabul etmeye yanaşmıyor.

İLGİLİ HABERABD ile Suriye için 'Barış Koridoru' pazarlığıABD ile Suriye için 'Barış Koridoru' pazarlığı
Son güncelleme: android-time 20:47 08.08.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more