Sözcü Plus Giriş

ABD’den skandal hamle: 700 teröristi eğittiler

Geçtiğimiz aylarda Ankara-Washington hattında büyük bir gerilime sebep olan PYG/PKK krizini yeniden alevlendirecek bir gelişme yaşandı... Anadolu Ajansı'nın ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı'ndan aldığı bilgiye göre ABD ve her fırsatta desteklediği terör örgütü PKK/YPG Suriye'deki 700 teröristi eğiterek terör örgütünün saflarına kattı.

12:48 -
ABD’den skandal hamle: 700 teröristi eğittiler

ABD, IŞİD ile mücadele bahanesiyle yardım etmeye başladığı YPG/PKK’ya lojistik ve eğitim desteğini sürdürüyor. Suriye'nin kuzeydoğusunu işgal eden YPG/PKK, ABD’nin desteğiyle son birkaç ayda 700 teröristi eğitti. Daha önce Türkiye sınırındaki Ayn İsa ve Tel Abyad’da verilen eğitimler, ABD ve Türkiye arasında başlayan güvenli bölge görüşmelerinden sonra güney ve doğu kesimlerdeki kamplara taşındı.

İLGİLİ HABERPatronları ABD olunca sınırımızda ellerini kollarını sallayarak geziyorlarPatronları ABD olunca sınırımızda ellerini kollarını sallayarak geziyorlar

Haseke iline bağlı Şeddadi beldesi, Rakka il merkezinin kuzeyi ve Tabka'da ABD’li askeri danışmanların eğittiği yaklaşık 700 terörist, YPG/PKK saflarına katıldı. Büyük kısmı Arap kökenli bu kişilere ideolojik eğitimi ise YPG/PKK verdi. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’ndan (CENTCOM) alınan bilgiye göre, söz konusu eğitimde iç güvenlik, el yapımı patlayıcı tespit ve imha eğitimi, kontra-terör konularında danışmanlık veriliyor.

2015’ten bu yana IŞİD ile mücadeleyi gerekçe göstererek YPG/PKK’ya askeri destek veren ABD’nin Suriye’de halen 18 üs ve askeri noktada 2 bin civarı personeli bulunuyor. (AA) 

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more