Sözcü Plus Giriş

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, 1915 Ermeni olaylarını “soykırım” olarak tanıyan Senato karar tasarısına katılmadıklarını vurgulayarak, bu konuda “yönetimin pozisyonunun değişmediğini” kaydetti.

İLGİLİ HABERABD'nin skandal kararına Türkiye'den art arda tepkiler!ABD'nin skandal kararına Türkiye'den art arda tepkiler!

‘BU KARARA KATILMIYORUZ’

Sözcü Ortagus, geçen hafta ABD Senatosu’nda kabul edilen 150 no’lu karar tasarısına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, bu karara katılmadıklarını belirtti.

İLGİLİ HABERSözde Ermeni soykırımı iddiaları TBMM'de kınandıSözde Ermeni soykırımı iddiaları TBMM'de kınandı

‘YÖNETİMİN POZİSYONU DEĞİŞMEDİ’

Ortagus, söz konusu karar tasarısına ilişkin, “Yönetimin (1915 olaylarına ilişkin) pozisyonu değişmedi. Bu konudaki görüşümüz, geçen nisan ayında Başkan’ın (Donald Trump) net açıklamasında yansıtıldığı gibidir.” değerlendirmesinde bulundu.

İLGİLİ HABERABD Senatosu, sözde 'Ermeni soykırımı' tasarısını kabul etti!ABD Senatosu, sözde 'Ermeni soykırımı' tasarısını kabul etti!

TRUMP ‘BÜYÜK FELAKET’ DEMİŞTİ

ABD Başkanı Trump, 24 Nisan’da 1915 Ermeni olaylarının yıl dönümünde yaptığı yazılı açıklamada “Büyük Felaket” ifadesini kullanmış, ancak sözde “soykırım” iddialarını tasdik eden bir ifade kullanmamıştı.

İLGİLİ HABERErmeni tasarısı; ABD Senatosunda üçüncü kez Beyaz Saray'ın isteği üzerine engellendiErmeni tasarısı; ABD Senatosunda üçüncü kez Beyaz Saray'ın isteği üzerine engellendi

ABD Senatosu’nda geçen hafta yapılan bir oylamada, 1915 Ermeni olaylarını “soykırım” olarak tanıyan bir karar tasarısı kabul edilmişti. Demokrat New Jersey Senatörü Bob Menendez ve Cumhuriyetçi Texas Senatörü Ted Cruz tarafından sunulan ve kabul edilen karar tasarısının herhangi bir yasal bağlayıcılığı bulunmuyor.

29 Ekim’de de Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda yapılan oylamada benzer bir karar tasarısı kabul edilmişti.

Türkiye ise söz konusu adımların “yok hükmünde” olduğunu vurgulamıştı. AA

Son güncelleme: 23:55 17.12.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more