Sözcü Plus Giriş

AB’den İran’a nükleer anlaşma uyarısı

Avrupa Birliği, İran'ın nükleer anlaşmayla ilgili taahhütlerini bir kenara bıraktığını açıklamasının ardından Tahran yönetimine anlaşmanın yükümlülüklerini yerine getirme çağrısında bulundu.

14:57 -
AB’den İran’a nükleer anlaşma uyarısı

Günlük basın toplantısında açıklamalarda bulunan AB Komisyonu Sözcüsü Maja Kocijancic, İran’ın nükleer anlaşma ve geliştirmenin sınırlanmasıyla ilgili taahhütlerini “bir kenara bıraktıklarını” ve bu alanda ülkenin ihtiyacı olan adımları atacaklarına yönelik açıklamasını “büyük endişeyle” karşıladıklarını belirtti.

“AB, İran’ın nükleer anlaşmaya ilişkin yükümlülüklerini tam olarak yerine getirmeye devam ettiği müddetçe anlaşmaya olan bağlılığını sürdüreceğini açık ve tutarlı bir şekilde ifade etmiştir” diyen Kocijancic, Birliğin Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) ile bu yöndeki gelişmeleri takip ettiğini vurguladı.

Kocijancic, “İran’a nükleer anlaşmaya ilişkin tüm yükümlülüklerini yerine getirme ve bunlarla uyumsuzluk gösteren tüm faaliyetlerini geri çevirme çağrısında bulunuyoruz” ifadesini kullandı.

AB’nin İran nükleer anlaşmasını korumak için bazı adımlar attığına dikkat çeken Kocijancic, bu çerçevede İran’a yönelik ABD yaptırımlarını bertaraf etmeyi planlayan özel amaçlı ticari mekanizmanın kurulduğunu anımsattı.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more