ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey Ankara’da… Kalın’la 2 saatlik görüşme!

Temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya gelen ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile bir araya geldi. 2 saat süren görüşmede Türkiye'nin ulusal güvenlik öncelikleri ve Suriye'nin genelinde terörle mücadele konuları ele alındı.

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey Ankara’da… Kalın’la 2 saatlik görüşme!

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın'ın görüşmesi sona erdi. 2 saat görüşme sonrası yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamaya göre heyetler arası görüşmede Suriye konusundaki son gelişmeler ele alındı. Türkiye’nin ulusal güvenlik önceliklerinin açık bir şekilde vurgulandığı toplantıda Fırat’ın doğusunda ve Suriye’nin genelinde terörle mücadele, güvenli bölge, Menbiç yol haritasının hayata geçirilmesi, IŞİD, PKK/YPG/PYD dahil tüm terör unsurlarına karşı mücadele, İdlib mutabakatının korunması, Suriye’nin toprak bütünlüğü çerçevesinde siyasi çözüme ulaşılması ve Suriye’nin yeniden inşası konuları gündeme geldi.

Oluşturulması planlanan güvenli bölge ile Türkiye’nin güvenlik endişelerinin giderileceği ve bölgenin tüm terör gruplarından temizleneceği ifade edildi. Bu konuda Türk ve ABD teknik heyetlerinin yapacağı müzakerelerin ardından nihai bir sonuca varılması ve uygulanması konusunda fikir birliğine varıldı. Suriye konusunda işbirliğinin güven ve şeffaflık ilkeleri doğrultusunda sürdürülmesinin önemine vurgu yapıldı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...