Avrupa Birliği’nden geri adım: Tepkiler sonrasında ilk açıklama geldi

Avrupa Birliği'nin Türkiye'deki delegasyonu sosyal medyada paylaşılan Arapça mesajlar konusunda geri adım attı. sözcü.com.tr'nin gündeme getirdiği ve sosyal medyada da büyük tepki çeken mesajlarla ilgili arka arkaya açıklamalar geldi. Türk ve yabancı yetkililerin görev aldığı delegasyon, Arapça mesajları sileceklerini duyursa da bu uygulamanın devam edeceğinin sinyalini verdi.

Avrupa Birliği’nden geri adım: Tepkiler sonrasında ilk açıklama geldi

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, önceki gün sosyal medyada paylaşılan Arapça mesajlar ve görseller konusunda açıklama yaptı. sözcü.com.tr’nin gündeme getirdiği ve sosyal medya üzerinden de büyük tepki çeken paylaşımlar üzerine Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu hem Twitter’da hem de resmi internet sitesinde arka arkaya açıklamalarda bulundu.

Dün gece Ankara’daki delegasyon tarafından Twitter üzerinden yapılan açıklamada, “Yeni eğitim yılının başlaması vesilesiyle Türk öğrencilere ve Türkiye'de yaşayan Suriyeli öğrencilere ulaşmak amacıyla yayımladığımız sosyal medya mesajımızı, yanlış anlaşılmalara neden olduğu için yayından kaldırıyoruz” ifadesi kullanıldı.

Avrupa Birliği'nden şaka gibi Türkiye paylaşımı: Türkçe, İngilizce ve Arapça İlginizi Çekebilir Avrupa Birliği'nden şaka gibi Türkiye paylaşımı: Türkçe, İngilizce ve Arapça

Fakat Twitter üzerinden bu mesajı paylaşan Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu resmi internet hesabından başka bir açıklama yaptı. Açıklamada delegasyonun Türkçe ve İngilizce dillerini kullandığı fakat Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı hakkındaki bilgilendirme amaçlı sosyal medya mesajlarında Arapçanın da kullanıldığı belirtildi. Açıklamada, “Türkiye’de yaşayan Suriyelilere yönelik yayımlanan bu mesajların amacı, Türkiye’deki Mülteciler için Mali Yardım Programı (FRIT) altında eğitim, sağlık, insani yardım, göç yönetimi, alt yapı ve sosyo-ekonomik alanlarda yürütülen ortak projeler kapsamında yapılanlar hakkında, kendi dillerinde bilgi vermektir” açıklaması yapıldı.

Dün sosyal medyada büyük tepki çeken Arapça paylaşımların ardından sözcü.com.tr’ye açıklama yapan AB Türkiye Delegasyonu yetkilileri bir açıklama yapılacağını ve durumun farkında olduklarını açıklamıştı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...