Avrupa Komisyonu’dan Türkiye Raporu: Ekonomi dahil her şey geriye gidiyor

Avrupa Birliği Türkiye ile ilgili raporunu açıkladı. Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, Türkiye ile yürütülen müzakere sürecinde hiçbir faslın açılmasının öngörülmediğini söyledi. Raporun ardından Ankara'dan çok sert açıklama geldi. Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı, "Bu eleştirileri kabul etmek mümkün değil" dedi.

Avrupa Komisyonu’dan Türkiye Raporu: Ekonomi dahil her şey geriye gidiyor

Avrupa Birliği, Türkiye ile ilgili raprunu yayınladı. Raporu, Avrupa Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn açıkladı. Hahn, Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi'nde Türkiye'yi de yakından ilgilendiren ve 7 ülkeyi kapsayan genişleme paketini sundu. Raporda önceki senelerde olduğu gibi Türkiye'de insan hakları ve demokrasi konularında ciddi bir gerileme olduğu belirtilirken ilk defa ekonomi ve serbest piyasa konusunda endişeler öne çıkarıldı. Euronews’ün haberinde Türkiye’de insan hakları ihlallerinin derinleştiğini ve ekonomi dahil birçok alanda ‘geriye gidildiğini’ söyleyen Hahn’ın ‘Türkiye AB’den uzaklaşmaya devam ediyor” dediği aktarıldı.

Ankara ile yapılan mülteci anlaşmasından memnun olduklarını belirten Hahn, “Ortak çıkarlarımız doğrultusunda işbirliğimiz devam ediyor” diye konuştu.

Avrupa Komisyonu’nun raporunda ilk kez ekonomide piyasa ekonomisinin işleyişine dair endişe vurgusu yapıldı. Raporda yerel seçimlere de geniş yer ayrıldı. Raporda, YSK’nın İstanbul’daki seçimleri tekrarlama kararının YSK’nın güvenilirliğine zarar verdiğine dair ifade yer alırken, “Demokratik seçim sürecinin temel amacına terstir” yorumu yapıldı.

Raporun ardından Ankara’dan ilk tepki geldi. Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakcı, “Türkiye, AB İlerleme Raporu’ndaki yapıcı eleştirileri dikkatlice not aldı. Haksız eleştirileri kabul etmek mümkün değil. Avrupa Birliği’nin bu raporu AB’nin kendi varoluş çatışmalarını gözler önüne seriyor. Türkiye, AB’nin parçasıdır, Türkiye Avrupa’dır. AB kendi iç sorunlarından kaynaklanan ön yargıları nedeniyle ülkemize maalesef tarafsız yaklaşamamakta ve Türkiye’deki mevcut durumu doğru tespit edememektedir” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...