Aylar sonra komada dönmüştü… ABD’ye 2 milyon dolarlık Otto faturası

Kuzey Kore’deki bir hapishaneden serbest bırakılıp ülkesine döndükten kısa süre sonra hayatını kaybeden ABD'li öğrenci Otto Warmbier’le ilgili çarpıcı bir gelişme yaşandı. Warmbier'in hastanede komada olduğu sırada oluşan bakım masrafları için Kuzey Kore ABD'den 2 milyon dolar istedi. Washington Post'un iddiasına göre Trump paranın ödenmesini kabul etti.

Aylar sonra komada dönmüştü… ABD’ye 2 milyon dolarlık Otto faturası

Warmbier Kuzey Kore'de bir cezaevinde 17 ay tutulmasının ardından koma halinde Amerika'ya gönderilmiş, kısa süre içinde de hayatını kaybetmişti. Washington Post, konuyla ilgili faturanın, Warmbier'in Pyongyang'dan ayrılmasından saatler önce Dışişleri Bakanlığı temsilcisi Joseph Yun'a verildiğini yazdı.

Warmbier, 13 Haziran 2017'de koma halindeyken Kuzey Kore'den Amerika'ya gönderilmiş, 6 gün sonra da hayatını kaybetmişti.

Gazetenin haberine göre, Warmbier'i almak için bu ülkeye gönderilen Amerikalı temsilci, Trump'tan gelen talimatla sağlık masrafının ödeneceğine ilişkin bir anlaşmaya imza attı.

Beyaz Saray sözcüsü Sarah Sanders Reuters'a yaptığı açıklamada, “Rehine müzakerelerinde yorum yapmıyoruz, bu nedenle bu yönetim sırasında müzakereler çok başarılı oldu” dedi.

Yun da Reuters'a diplomatik temaslarla ilgili yorum yapamayacağını belirtti.