Sözcü Plus Giriş

Trump’ın Türkiye planı sızdırıldı!

ABD Başkanı Donald Trump ile 46 Cumhuriyetçi senatör arasında basına kapalı olarak Beyaz Saray'da yapılan toplantıdan ilginç bilgiler sızdırıldı. Trump'ın senatörlere, 'Türkiye'ye yaptırım uygulamak yerine S-400'lerin kurulumunu askıya aldırmak ve F-35'leri Türkiye'ye satmak istediğini" söylediği iddia edildi.

Sozcu.com.tr
22:34 -
Trump’ın Türkiye planı sızdırıldı!

Önceki gün düzenlenen Beyaz Saray’daki Türkiye toplantısından Trump’ın Türkiye’ye yaptırım uygulamak istemediği bilgisi sızdı.

KUZEY DAKOTA SENATÖRÜ GİZLİ TOPLANTIYLA İLGİLİ BİLGİ VERDİ

Basına kapalı olarak yapılan ve toplantı sonrası kamuoyuna açıklama yapılmayacağı belirtilen toplantıdaki Cumhuriyetçi senatörlerden bazılarının yaptırım uygulanması için katı bir politika izlediği belirtildi. Ancak Kuzey Dakota Senatörü John Hoeven’a göre Trump’ın Türkiye’ye yaptırım uygulama konusuna sıcak bakmadığı, Amerikan basınına yansıyan haberlerde yer aldı.

İLGİLİ HABER Beyaz Saray'da kritik Türkiye toplantısı Beyaz Saray'da kritik Türkiye toplantısı

TRUMP ÇARE ARIYOR

Toplantıda Trump’ın “Erdoğan ile F-35 konusunda pazarlık yapabilmem için Kongre’nin benimle birlikte çalışması lazım” dediğini ifade eden Hoeven, “Trump, Türkiye’nin S-400’leri kurmaması ve F-35’leri satın alması için çare arıyor” ifadelerini kullandı.

Trump, Kogre’den çıkan CAATSA yaptırımlarından en az beşini Türkiye’ye karşı uygulamak zorunda. Bu yaptırımların hangileri olacağına karar vermek için geçtiğimiz gün Beyaz Saray’da Cumhuriyetçi senatörler ile bir araya gelmişti.

Son güncelleme: 14:53 29.07.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more