Sözcü Plus Giriş

BM’den Prens Selman’a şok: İlk defa kınanacak

Diplomatlar, 28 Avrupa Birliği(AB) üye ülkesinin de aralarında bulunduğu en az 36 ülkenin Birleşmiş Milletler(BM) İnsan Hakları Konseyi'nde Suudi Arabistan'ın insan hakları konusunda yaptıklarını eleştiren ortak açıklamaya imza attıklarını belirtti.

14:50 -
BM’den Prens Selman’a şok: İlk defa kınanacak

Bu açıklamayla Suudi Arabistan BM İnsan Hakları Konseyi’nin 2006’da kurulmasından bu yana ilk defa sert şekilde kınanacak. İzlanda’nın Cenevre görüşmeleri temsilcisi Harald Aspelund tarafından okunacak metinde Suudi yetkililere tutuklu aktivistleri serbest bırakma ve Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin BM öncülüğünde yürütülen soruşturmada işbirliği yapması çağrısı yapılıyor.

Bir AB ülkesi temsilcisi Reuters’a yaptığı açıklamada, “Bu konuda birleşmek Avrupa için bir başarı” dedi.

AVRUPA KOMİSYONU REDDETTİ
Avrupa Birliği’nin (AB) 28 üye ülkesi, Avrupa Komisyonu’nun Suudi Arabistan’ı terörizmin finansmanı ve kara para aklama konusunda gevşek kontroller yaptığından şüphelenilen ülkelerin yer aldığı kara listeye ekleme önerisini reddetti. AB Konseyi yaptığı açıklamada Avrupa Komisyonu’nun önerdiği listenin “listedeki ülkeleri kararlı eylemde bulunmaya teşvik ederken aynı zamanda sesini duyurma haklarına saygı duyan şeffaf ve uygun bir süreçte hazırlanmadığı” için kararın oybirliğiyle alındığını söyledi.

AB Komisyonu, 13 Şubat’ta terörizmin finansmanı ve kara para aklama konusundaki gevşek kontroller nedeniyle AB’ye tehdit oluşturan ülkeler kara listesine Suudi Arabistan, Panama ve başka bazı ülkelerin eklediğini açıklamıştı. Listede, Afganistan, Amerikan Samoası, Bahamalar, Botswana, Kuzey Kore, Etiyopya, Gana, Guam, İran, Irak, Libya, Nijerya, Pakistan, Panama, Porto Riko, Samoa, Suudi Arabistan, Sri Lanka, Suriye, Trinidad ve Tobago, Tunus, ABD Virgin Adaları ve Yemen yer almıştı.

Son güncelleme: 15:35 07.03.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more