Sözcü Plus Giriş

Bölgede kriz tırmanırken, ABD’den bir iddia daha

Umman Körfezi'nde iki tankere yönelik saldırı İran ile ABD arasındaki gerilimi tırmandırırken, Washington Yönetimi'nden bir iddia daha geldi. CNN'e konuşan Amerikalı bir yetkili, Iran'ın tankerleri vurmadan önce bölgede uçan ABD'ye ait bir insansız hava aracına füze fırlattığını öne sürdü.

Sozcu.com.tr
09:33 -
Bölgede kriz tırmanırken, ABD’den bir iddia daha

Amerikan yayın kuruluşunun haberine göre; MQ-9 Reaper tipi insansız hava aracı, vurulmadan önce, tankerlere yanaşan İran botlarını tespit etti.

Haberin dayandırıldığı kaynak, botlardan fiili bir saldırı gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğinin insansız hava aracı tarafından tespit edilip edilmediğini ise söylemedi.

Aynı yetkili, saldırıdan günler önce Kızıl Deniz’de Reaper tipi bir Amerikan insansız hava aracının Şii Husiler tarafından fırlatılan ve İran yapımı olduğu düşünülen bir füze tarafından düşürüldüğünü aktardı.

İLGİLİ HABERBölgede gerilim had safhada! ABD 'mayın temizleme görüntüleri' yayınladıBölgede gerilim had safhada! ABD 'mayın temizleme görüntüleri' yayınladı

Washington Yönetimi, 13 Haziran’daki saldırıları İran’ın gerçekleştirdiğini savunurken, Tahran Yönetemi iddiaları kesin bir dille reddediyor.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif saldırılarla ilgili ABD’yi “sabotaj diplomasisi” izlemekle suçlamıştı.

ABD ordusu, önceki dün Umman Körfezi’nde saldırıya uğrayan gemilerden biri olan ‘Kokura Courageous’ın gövdesinden patlamamış mayınları söken İran botunu yansıttığı iddiasıyla bir görüntü kaydı paylaşmıştı.

ABD Başkanı Donald Trump da dün bu kayıtları gündeme getirerek, iki tankere yönelik saldırıların arkasında İran’ın olduğunu iddia etmişti.

‘Front Altair’ adlı tankerde patlamanın ardından yaşanan yangın uydudan böyle görüntülendi.

İNGİLTERE DE DAHİL OLDU

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt dün gece saatlerinde Umman Körfezi’ndeki saldırının İran tarafından yapıldığının “neredeyse kesin” olduğunu belirterek, Tahran’ı kınadı.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da, “İran ordusunun bir kolu olan Devrim Muhafızları'nın iki tankere 13 Haziran'da saldırdığı neredeyse kesin. Başka hiçbir devlet veya devlet dışı aktör bir şekilde sorumlu olamaz” dendi.

Umman Körfezi’ndeki gelişmeler İngiltere siyasetinde de bölünmeye yol açtı. İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, Twitter’dan yayınladığı mesajda, “Tanker saldırılarıyla ilgili güvenilir delil olmaksızın, hükümetin retoriği sadece savaş tehdidini artıracaktır” yorumunda bulundu.

Corbyn’e sosyal medyadan yanıt veren Jeremy Hunt ise Corbyn’in “İngiltere’nin çıkarlarına, İngiliz istihbaratına ve İngiltere'nin müttefiklerine destek vermeye elinin bir türlü varmadığını” savundu.

ALMANYA DA ELEŞTİRDİ

Norveç’in başkenti Oslo’yu ziyaret eden Almanya Dışişleri Bakanı Maas da burada basına yaptığı açıklamada, ABD’nin İran’ın saldırıdan sorumlu olduğunun kanıtı olarak gösterdiği videoyu eleştirdi.

Maas açıklamasında “Bu video yeterli değil. Gösterilenin ne olduğunu anlayabiliriz ama son karar için bu video bana yetmez” ifadelerini kullandı.

Son güncelleme: 12:05 15.06.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more