Sözcü Plus Giriş

Bolton: IŞİD tehdidi devam ediyor

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, IŞİD tehdidinin hala devam ettiğini ve örgütün Suriye, Irak ve diğer bölgelerde dağınık bir şekilde varlığını sürdürdüğünü savundu. Öte yandan, Bolton, IŞİD'in "yeniden dirilişini" bastırma çabalarına yardım etme konusunda İngiliz ve Fransız mevkidaşlarıyla da görüştüğünü söyledi.

00:01 -
Bolton: IŞİD tehdidi devam ediyor

Amerikalı ABC kanalına konuk olan Bolton, IŞİD örgütüne ve ABD Başkanı Donald Trump’ın açıklamalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Trump’ın IŞİD’in bölgesel üstünlüğünü kaybettiğini açıklamasının örgütün tamamen bittiği anlamına gelmediğine dikkati çeken Bolton, “Biliyoruz ki şu an IŞİD savaşçıları Suriye ve Irak’ta dağılmış halde varlığını sürdürüyor ve dünyanın diğer yerlerinde büyümeye çalışıyor. IŞİD, tehdit oluşturmaya devam ediyor” ifadesini kullandı.

İLGİLİ HABERTrump: Toprakların yüzde 100'ünü geri aldıkTrump: Toprakların yüzde 100'ünü geri aldık

ABD’nin Suriye’de 400 asker tutma kararına da değinen ve bu kararın IŞİD’in tekrar güçlenmesini engellemek için alındığını belirten Bolton, “ABD Başkanının (Donald Trump) aldığı Irak’taki Amerikan varlığının devam etmesi ve Suriye’de küçük bir gözlem gücünün tutulması kararındaki sebeplerden biri de IŞİD’in kendini yenileme ihtimalidir. Bu durumda bir daha ortaya çıkarlarsa müdahale edebiliriz” dedi.

İLGİLİ HABERIŞİD'in gelini için flaş karar! Geri dönmek istiyordu ama...IŞİD'in gelini için flaş karar! Geri dönmek istiyordu ama...

Öte yandan, Bolton, IŞİD’in “yeniden dirilişini” bastırma çabalarına yardım etme konusunda İngiliz ve Fransız mevkidaşlarıyla da görüştüğünü söyledi. AA

Son güncelleme: 00:17 11.03.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more