Brezilya’da baraj çöktü: Ölü sayısı artıyor!

Brezilya’nın güneydoğusundaki Minas Gerais eyaletinin Brumadinho beldesinde bir baraj çöktü. Brumadinho belediye başkanı Avimar de Melo olayda en az 50 kişinin yaşamını yitirdiğini, 300’den fazla da kaybın olduğunu açıkladı. Brezilya Çevre ve Yenilenebilir Doğal Kaynaklar Kurumu mensupları bölgede incelemelerde bulundu.

Felakete neden olan barajın işletmecisi Vale S.A.'nın başkanı Fbio Schvartsman, Beja Madenindeki barajın yıkıldığını söyledi. Yaşanan felakette ölenlerin pek çoğunun çevre halkından çok kendi çalışanı olduğunu söyleyerek tepkileri azaltmaya çalıştı

Vale S.A.'nın başkanı Fbio Schvartsman

Vale S.A.'nın başkanı Fbio Schvartsman    Fotoğraf: Reuters

Schvartsman; “Bu sefer insani bir trajedi. Muhtemelen çok sayıda mağdurdan bahsediyoruz, Kaç kişi olduğunu bilmiyoruz. Ama büyük bir sayı olacağını biliyoruz” itirafında bulundu.

Fotoğraf: Reuters

Fotoğraf: Reuters

UYARI SİSTEMİ ÇALIŞMADI

Barajın etkin olmadığı için, malzemelerin makul derecede kuru olduğunu iddia eden Schvartsman, çamur nehrinin uzun mesafelere seyahat etme gücü olmadığını iddia etti. Vale başkanı, kazaların oluşmasını önceden uyaracak siren sisteminin neden çalışmadığını ise açıklayamadı.

Fotoğraf: Reuters

Fotoğraf: Reuters

 

 

YİNE AYNI ŞİRKET

Minas Gerais Eyaletinde 5 Kasım 2015'te benzeri bir felaket yaşandı. Mariana kentinde yaşanan felakette 17 kişi öldü. Bento Rodrigues Baraj Felaketi olarak hatırlanan olayın sorumlusu da dün yaşanan felaketin sorumlusu olan Vale S.A şirketinin ve BHP Billiton arasındaki ortak girişim olan Samarco Mineraço SA'ydı.

Fotoğraf: Reuters

Fotoğraf: Reuters

O felaket sonrasında atıklar, Minas Gerais ve Esprito Santo eyaletlerinde bulunan 230 irili ufaklı şehrin su ihtiyacını karşılayan Doce Nehri’ne ulaşmıştı. Atıkların ancak 100 yılda denizden uzaklaşmaya başlayacağı açıklanmıştı.

 

İzmir'de bina çöktü! 1 kişi hayatını kaybetti İlginizi Çekebilir İzmir'de bina çöktü! 1 kişi hayatını kaybetti

DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ

Vale S.A., Brezilya merkezli bir metal ve madencilik şirketi. 1942'de kurulan şirket 1997'de özelleştirildi. Merkezi Rio De Janeiro'da bulunan Vale, dünyanın en büyük demir cevheri ve nikel üreticisi. Vale ayrıca manganez, ferro alaşımlar, bakır, boksit, potaş, kaolin ve kobalt da üretmekte.

brezilya-iha21_7297092

Şirket 76 binden fazla çalışanıyla, dokuz hidroelektrik santrali ve geniş bir demiryolu, gemi ve liman ağının da işletmecisi.

 

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, Twitter hesabında yaptığı paylaşımda olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirdi ve 3 bakanı bölgeye göndereceğini duyurdu.  AJANSLAR

brezilya-iha1_7297094