Çavuşoğlu’ndan dikkat çeken ABD açıklaması: Bağlantılarımızı kesmek zorunda değiliz

Resmi temasları kapsamında Macaristan'da bulunan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Ticaret Bakanı Péter Szijjártó ile ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, "Türkiye-Amerika ilişkileri sadece S-400 ya da F-35'e bağlı değil. Bir konuda anlaşamadık diye bir ülkeyle diğer konularda bağlantılarımızı kesmek zorunda değiliz" diye konuştu.

Çavuşoğlu’ndan dikkat çeken ABD açıklaması: Bağlantılarımızı kesmek zorunda değiliz

Türkiye’nin S-400 satın almasına ilişkin bir soru üzerine Çavuşoğlu, Türkiye’nin etrafındaki ülkelerde çok ciddi tehditler bulunduğunu belirterek, “Savunma sistemine acil bir şekilde ihtiyacımız var. Biz 10 yıldır, müttefiklerimize, başta ABD olmak üzere, NATO üyelerinden bu sistemi almak istedik ama maalesef bize satmadılar” diye konuştu.

Türkiye’nin acil ihtiyacını karşılamak için diğer ülkelerle görüştüğünü ve en uygun teklifi Rusya’dan aldığını söyleyerek, “Biz S-400 ile ilgili anlaşma sürecini tamamladık. Bu bitmiş bir anlaşmadır. Şimdi ABD’nin bazı iddiaları var, bunun ABD’nin S-400’ün NATO sistemlerine ve F-35’lere tehdit oluşturabileceği yönünde bazı iddiaları var. Bu iddiaları doğru bulmuyoruz. S-400’ler tamamen Türkiye’nin kontrolünde olacak.

ABD’ye ve NATO’ya tereddütleri gidermek için ortak bir çalışma grubu kurulması ve uzmanların araştırıp rapor vermesi için teklif sunduk. Başkan Trump da geçmişte Amerika’nın Türkiye’ye Patriot bataryalarını satamadığını söylüyor ve bundan dolayı Türkiye’nin S-400 aldığını da kabul ediyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’ye gelmek istediğini söyledi, tarihini konuşuyoruz.

Türkiye-Amerika ilişkileri sadece S-400 ya da F-35’e bağlı değil. Bunlar tabii ki önemli. Suriye’den Amerikan askerlerinin çekilmesi dahil birçok bölgesel ve ikili konularımız var. Yani bir konuda anlaşamadık diye bir ülkeyle diğer konularda bağlantılarımızı kesmek zorunda değiliz. Trump da bu anlayışta” diye konuştu