Sözcü Plus Giriş

Darbe girişimine ilk destek İspanya’dan geldi

Tarihinin en büyük toplumsal ve siyasi krizini yaşayan Venezuela'da bugün muhalefet lideri Guaido'nun çağrısı üzerine tansiyon yükseldi. Venezuela hükümetinin "Darbe girişimi var" dediği olayın üzerine dünyadan peş peşe açıklamalar geliyor. Seçimlerden sonra henüz hükümet kurmayan İspanya'nın geçici hükümeti, Guaido'yu desteklediklerini fakat askeri darbeye karşı olduklarını açıkladı. Venezuela'nın komşusu Bolivya ise yaşananları kınadı.

14:42 -
Darbe girişimine ilk destek İspanya’dan geldi

Venezuela diken üstünde… Bugün muhalefet lideri Guaido’nun açıklamaları üzerine başlayan ayaklanma sonrasında Venezuela hükümetinden de peş peşe hamleler geldi. Venezuela hükümeti Guaido’nun çağrısıyla sokaklara çıkan göstericilere müdahale ederken uluslararası kamuoyu da yaşananların ardından açıklamalarda bulundu.

Yaşananların ardından İspanya’nın geçici hükümeti Guaido’nun demokratik geçiş için meşru isim olduğunu açıkladı. Hükümet tarafından yapılan açıklamada, “Venezuela’da Guaido, ülkede demokratik geçiş için meşru liderdir” ifadesi kullanıldı. Yetkili, Venezuela’da askeri darbeyi desteklemediklerini vurguladı.

Öte yandan Venezuela’nın komşusu Bolivya’dan da üst düzey açıklama geldi. Bolivya lideri Evo Morales, Twitter üzerinden açıklamalarda bulundu. Morales, “Venezuela’da sağcılar tarafından yapılan ve dış güçlerin desteklediği darbe darbe girişimini kınıyoruz” dedi.

Küba ve Bolivya, Venezuela’da kendini “geçici devlet başkanı” ilan eden Ulusal Meclis (AN) Başkanı Juan Guaido öncülüğündeki darbe girişimine karşı mevcut hükümetin yanında olduklarını bildirdi.

ABD Başkanı Donald Trump’tan da yaşananlar sonrasında bir açıklama geldi. Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, “Başkan konu hakkında bilgi aldı ve şu anda yaşananları takip ediyor” ifadesini kullandı.

Detaylar geliyor…

İLGİLİ HABERSon dakika... Venezuela'da darbe girişimiSon dakika... Venezuela'da darbe girişimi
Son güncelleme: 15:17 30.04.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more