Sözcü Plus Giriş

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde gündem eski bakanlara 2.000 dolar verilmesi

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde hükümet, bakanlara ömür boyu maaş ve diğer bazı avantajlar sağlanmasını öngören kararnameleri ile gündeme geldi. Hükümet, "Maaşlar yetkilileri zengin etmek için değil" dedi.

14:52 -
Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde gündem eski bakanlara 2.000 dolar verilmesi

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde gündem bakanlara ömür boyu maaş verilmesi… Hükümet bakanlara en az 2 bin dolar maaş ödenmesini öngören iki kararname gündeme getirdi. Bu iki kararname büyük eleştiri alırken, halkın büyük bir kısmının yoksulluk içinde yaşadığı ülkede ciddi bir kriz çıktı.

Görevi yeni seçilen kabineye devretmek üzere olan hükümet, maaşların devletin bakanların “gıda, barınma ve sağlık gibi minimum temel ihtiyaçlarını gidermek için” ödeneceğini” duyurdu. Ayrıca hükümetin ödemeleri “bakanların sefil olmamaları için” yapılacağı vurgulandı.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nin görevi yeni hükümete bırakacak lideri Joseph Kabila, yeni devlet başkanı Felix Tshisekedi (solda) ile beraber.

Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin görevi yeni hükümete bırakacak lideri Joseph Kabila, yeni devlet başkanı Felix Tshisekedi (solda) ile beraber.

HEM PARA HEM DE 1. SINIF UÇAK BİLETİ

Reuters ajansının haberine göre ilk kararname, eski başbakanlara görevdeki başbakanın aldığı maaşın yüzde 30’unun ödenmesini, yılda bir kez business class uçak bileti ve aylık 5 bin dolar barınma yardımı verilmesini öngörüyor. İkinci kararnamede ise eski bakanlara görevdeki bakanların aldığı maaşın yüzde 30’unun ödenmesi, aylık bin dolar barınma yardımı ve yılda bir business class uçak bileti verilmesi isteniyor. Kararnameler tüm siyasi çevrelerce eleştirildi.
Eski Devlet Başkanı Joseph Kabila’nın bir danışmanı kararnamelerin “ülkenin sosyo ekonomik durumuyla bağdaşmadığını” belirtti. Ancak hükümet, kararnamelerin geriye dönük olmadığını ve sadece şimdiki hükümet ve gelecekteki yönetimleri kapsadığını söyleyerek, atılan adımı savundu. Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde yeni devlet başkanı Felix Tshisekedi geçen ay yemin edip, göreve başladı. Tshiksekedi, son 60 yıldır ülkedeki ilk barışçıl iktidar devrinde göreve geldi. Transparency International’ın son yolsuzluk algısı endeksinde Demokratik Kongo Cumhuriyeti 180 ülke arasında 161. sıradaydı.

Son güncelleme: android-time 14:57 05.02.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more