Dışişleri’nden ABD’ye seçim yanıtı

Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin seçim yorumuna bir açıklamayla yanıt verdi. Açıklamada, "YSK kararına herkesin saygı göstermesi gerekir. Benzer gelişmelerin daha önce ABD ve başka ülkelerde de yaşandığının bunların demokrasinin kuralları çerçevesinde çözümlendiğinin hatırda tutulması gerekir" ifadesi kullanıldı.

Dışişleri’nden ABD’ye seçim yanıtı

ABD Dışişleri Bakanlığı, dün YSK’nın İstanbul seçimlerini yenileme kararına yazılı bir açıklama ile tepki göstermişti. Açıklamada, “Türk yetkililerine bu seçim sürecini yasalara uygun şekilde sürdürme çağrısı yapıyoruz” ifadesi kullanılmıştı.

ABD tarafından yapılan açıklamada, “Özgür ve adil seçimler ile meşru seçim sonuçlarının kabul edilmesi her demokrasi için esastır. Yüksek Seçim Kurulu, 31 Mart'ta İstanbul'da gerçekleşen seçimlerin sonuçlarını onayladıktan sonra yeniden seçim kararı verdi. Biz de, Türkiye'nin diğer dostları gibi, bu sıra dışı kararı not ettik. Türkiye'nin uzun ve gururlu bir demokrasi geçmişi var. Türk yetkilileri bu seçim sürecini yasalara, AGİT taahhütlerine, NATO müttefiki statüsüne ve AB'ye üye olma isteğine uyumlu bir şekilde yürütmeye çağırıyoruz” ifadesi kullanılmıştı.

Bu açıklamaya Ankara’dan yanıt geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, “YSK kararına herkesin saygı göstermesi gerekir. Benzer gelişmelerin daha önce ABD ve başka ülkelerde de yaşandığının, bunların demokrasinin kuralları çerçevesinde çözümlendiğinin hatırda tutulması gerekir” açıklamasını yaptı.

Aksoy, “Seçimleri yönetme ve denetleme yetkisini anayasamızdan alan ve üyeleri yüksek yargı organları mensupları arasından seçilen Yüksek Seçim Kurulu(YSK) tarafından alınan bu karara, herkesin saygı göstermesi gerekir. Benzer gelişmelerin daha önce ABD ve başka ülkelerde de yaşandığının, bunların demokrasinin kuralları çerçevesinde çözümlendiğinin hatırda tutulması gerekir” dedi.

Aksoy, “İstanbul’da seçimlerin yenilenmesi kararı, 31 Mart 2019’da yapılan seçimlerde kanuna aykırı unsurların tespit edilmesi nedeniyle alınmıştır ve seçim sonuçlarından bağımsızdır. Seçimleri yönetme ve denetleme yetkisini anayasamızdan alan ve üyeleri yüksek yargı organları mensupları arasından seçilen Yüksek Seçim Kurulu tarafından alınan bu karara herkesin saygı göstermesi gerekir. Benzer gelişmelerin daha önce ABD ve başka ülkelerde de yaşandığının, bunların demokrasinin kuralları çerçevesinde çözümlendiğinin hatırda tutulması gerekir. Türk halkının iradesinin sandığa en doğru şekilde yansıması hem kanunlarımızın hem de uluslararası yükümlülüklerimizin bir gereğidir. Bunun yerine getirilmesi, bundan önceki seçimlerde olduğu gibi 23 Haziran’da yapılacak seçimlerde de ülkemizin önceliği olacaktır” açıklamasını yaptı.