Sözcü Plus Giriş

Obama’ya hakaret eden devlet başkanı ülkesinin adını değiştirecek!

Daha önce ABD başkanlarına ettiği hakaretler ve uyuşturucuyla mücadelede kullandığı sert yöntemlerle adını duyuran Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte'nin, ülkesinin ismini "Maharlika" olarak değiştirme fikrini değerlendirdiği bildirildi.

18:33 -
Obama’ya hakaret eden devlet başkanı ülkesinin adını değiştirecek!

Filipinler basınında yer alan habere göre, Duterte, bir İspanyol kolonisi iken II. Felipe’nin adının verildiği ülkenin ismini günün birinde “Maharlika” olarak değiştirebileceğini belirtti.

Devlet Başkanlığı Sözcüsü Salvador Panelo, basına yaptığı açıklamada, Rodrigo Duterte’nin, ülkenin isminin değiştirilebileceğine ilişkin “bir fikri ifade ettiğini” dile getirdi.

İLGİLİ HABERDuterte: Kiliseye gitmeyin, para vermeyin yolsuzluk yapıyorlarDuterte: Kiliseye gitmeyin, para vermeyin yolsuzluk yapıyorlar

Panelo, “Anayasada, Kongrenin ülkenin adını değiştirebilecek ve daha sonra bunu referandumla halka sunacak bir yasa çıkarabilmesi öngörülüyor” dedi.

Malayca bir kelime olan Maharlika’nın, ülkenin Malay kimliğini yansıtmak için seçildiği ifade edildi.

Ülkenin isminin “Maharlika” olarak değiştirilmesi fikri, eski Devlet Başkanı Ferdinand Marcos ile gündeme gelmişti.

İLGİLİ HABERDuterte'den bir garip uyuşturucu çıkışı: Ayakta kalmak için kullanıyorumDuterte'den bir garip uyuşturucu çıkışı: Ayakta kalmak için kullanıyorum

OBAMA’YA KÜFÜR ETMİŞTİ

Eski ABD Başkanı Obama, Papa Francis, ABD’nin Manila Büyükelçisi, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri, BM insan hakları heyeti, Duterte’nin ‘o….. çocuğu’ hakaretine maruz kalmıştı.

BM Yargısız İnfaz Özel Raportörü Agnes Callamard’ı tokatlamakla tehdit etmiş olan Filipinler lideri, BM heyetini de insan yiyen timsahlara atmaktan söz etmişti.

Son güncelleme: 10:28 04.03.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more