Sözcü Plus Giriş

Eli kanlı terör örgütü bile bile lades oldu: Çocukları savaştırmışlar

Bebek katili PKK'nın Suriye'deki uzantısı terör örgütü YPG/PYD, Birleşmiş Milletler (BM) ile imza attığı çocukları savaştırmayı bırakma eylem planıyla işlediği savaş suçunu itiraf etmiş oldu.

11:58 -
Eli kanlı terör örgütü bile bile lades oldu: Çocukları savaştırmışlar

Türkiye’nin itirazlarına rağmen ABD’nin desteklediği terör örgütü PYG/PYD’nin omurgasını oluşturduğu SDG dün Birleşmiş Milletler ile bir anlaşma imzaladı. Teröristler dün BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in silahlı çatışmalarda çocuklar konusundaki özel temsilcisi Virginia Gamba ile BM Cenevre Ofisi’nde bünyesindeki çocuk savaşçıları bırakması için hazırlanan eylem planına imza attığı ortaya çıktı.

Uzun süredir 11-16 yaş çocukları savaştırdığı bilinen terör örgütü YPG/PKK, skandal anlaşmayla bu konudaki suskunluğunu bozmuş ve durumu ilk kez kabul etmiş oldu. 22 Mart 2018’de Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin’in Hacıhasanlı bölgesinde, hava harekatıyla imha edilen ve YPG/PKK’nın çocukları eğittiği belirlenen eğitim kampı görüntülenmişti. Yerle bir edilen kampın, 13-17 yaş çocuk savaşçıların eğitildiği merkez olduğu belirlenmişti.

Anadolu Ajansı’nın haberinde YPG/PKK’nın 14 yaşındayken zorla silah altına aldığı 17 yaşındaki Yasemin Arif’in Deyrizor’daki çatışmalarda yaşamını yitirdiği 22 Ekim 2018’de öğrenildiği belirtildi. 1949 Harp Zamanında Sivillerin Korunmasına İlişkin Cenevre Sözleşmeleri, çocukların asker olarak kullanılmasını yasaklıyor. Söz konusu sözleşmelerde “çocuk askerler” konusu, 15 yaşından küçüklerin özel olarak korunması çerçevesinde ele alınıyor.

Cenevre Sözleşmelerine ek, 1977 tarihli Uluslararası Silahlı Çatışmaların Kurbanlarının Korunmasına İlişkin 1 Numaralı Protokol’de, “15 yaşına ulaşmamış çocukların düşmanca davranışların tarafı olmamaları ve özellikle silahlı kuvvetlerde yer almamaları” gerektiği belirtiliyor. Kaybettiği örgüt elemanlarının boşluğunu çocuklarla doldurmaya çalışan örgütün işlediği bu suç, uluslararası insan hakları örgütlerince sık sık ele alınıyor.

ABD’nin Temmuz 2015’te yayımladığı İnsan Ticareti Raporu, Uluslararası Af Örgütü ve İnsan Hakları İzleme Örgütünün yıllık raporlarında defalarca gündeme getirilen konuya ilişkin BM verileri de mevcut. BM’ye göre YPG/PKK 2017’de 72’si kız olmak üzere en az 224 çocuğu ailelerinden koparıp sözde kamplarında eğitime alırken, 2018’de ise bu sayı 5 katına çıktı. YPG/PKK, maddi zorluk içindeki aileleri kandırarak ya da zorlayarak çocuklarından koparıyor, 11-16 yaşındaki çocukları, sözde eğitim kamplarına götürerek bir daha aileleriyle görüştürmüyor.

Son güncelleme: 15:24 02.07.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more