Sözcü Plus Giriş

Ürdün resmi ajansı PETRA’nın haberinde, Ürdün Sanayi Bakanı Hamuri’nin, Esad rejimindeki mevkidaşıyla “ekonomi ve ticaret alanlarında zorlukların aşılması ve iş birliğinin geliştirilmesi için ilk fırsatta görüşmek üzere anlaştıkları” bilgisine yer verildi.

Haberde, görüşme talebinin hangi taraftan geldiği belirtilmedi.

Taraflar arasında bakanlar düzeyinde yapılan bu görüşme, Ürdün medyasında ikili ilişkilerin yeniden düzenlenmesi olarak yorumlandı.

İLGİLİ HABEREsad'ın amcası Fransa'da para aklama suçundan yargılanacakEsad'ın amcası Fransa'da para aklama suçundan yargılanacak

ÜRDÜN VE ESAD REJİMİ İLİŞKİLERİ

Suriye’de 2011 yılında başlayan olayların ardından taraflar arasındaki ilişkilerde soğuk rüzgarlar esmeye başlamıştı. Ürdün, 2014’te Esad rejiminin büyükelçisini “istenmeyen adam” ilan etmişti.

Esad rejimi ise Ürdün’e yönelik şüpheci tutumundan vazgeçmezken, Ürdün’ü Suriye’deki terör çetelerini desteklemekle suçlamıştı.

Ticari sirkülasyon ve geçişler için can damarı addedilen Cabir-Nasib Sınır Kapısı’nın 2018 yılının Ekim ayında açılmasıyla, taraflar arasında gerilen ilişkilerin yeniden iyileşmeye başladığı gözlenmişti.

Ürdün genelinde 1,3 milyon Suriyeli bulunduğu belirtilirken, bunların yarısının mülteci statüsünde, diğer kısmının ise Suriye’deki iç savaştan önce çeşitli sebeplerle Ürdün’e gelen ancak savaş nedeniyle ülkesine dönemeyenler olduğu ifade ediliyor. AA

Son güncelleme: 21:48 16.12.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more