Sözcü Plus Giriş

Estonya ve Finlandiya arasında krize neden olmuştu! Özür diledi

Estonya ve Finlandiya arasında krize neden olan sözler sonrası yeni bir gelişme yaşandı. Estonya Cumhurbaşkanı Kersti Kaljulaid, İçişleri Bakanı Mart Helme'nin Finlandiya'nin yeni başbakanı Sanna Marin için kullandığı ifadeler sonrası özür diledi.

19:07 -
Estonya ve Finlandiya arasında krize neden olmuştu! Özür diledi

İçişleri Bakanı Helme’nin bir röportajında dünyanın en genç başbakanı unvanının da yeni sahibi 34 yaşındaki Marin hakkında kullandığı “tezgahtar kız” ifadesi, iki ülke arasında krize neden oldu.

İLGİLİ HABERSon dakika... Diplomatik kriz çıkaracak sözler: Finlandiya'nın en genç başbakanına 'kasiyer' yorumuSon dakika... Diplomatik kriz çıkaracak sözler: Finlandiya'nın en genç başbakanına 'kasiyer' yorumu

“GÖREVİNE SON VERİLMESİ GEREKİYOR”

Eski Estonya Dışişleri Bakanı Urmas Paet, Helme’nin bu ifadelerinin Estonya-Finlandiya ilişkilerine ciddi zarar verdiğini, Helme’nin görevine son verilmesi gerektiğini savundu.

İLGİLİ HABER34 yaşındaki Sanna Marin, dünyanın en genç başbakanı oldu!34 yaşındaki Sanna Marin, dünyanın en genç başbakanı oldu!

ÖZÜR MESAJI GÖNDERİLDİ

İki ülke arasında gerginliğe neden olan olayın ardından Estonya Cumhurbaşkanı Kaljulaid, Fin mevkidaşı Sauli Niinistö’ye özür mesajı göndererek, olaydan duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

İLGİLİ HABERHepsi genç ve dinamik hepsi kadın... Finlandiya'da hükümet onlara emanetHepsi genç ve dinamik hepsi kadın... Finlandiya'da hükümet onlara emanet

BAKANLARDAN MARIN’E DESTEK

Bu arada, yaşanan skandalın ardından birçok Estonyalı bakan da sosyal medyadan #ProudOfIt (Bundan dolayı gururluyuz) etiketiyle paylaşımlar yaparak gençliğinde tezgahtarlık yapan Marin’e destek oldu.

İLGİLİ HABERFinlandiya Türkiye'ye silah satışını durdurdu!Finlandiya Türkiye'ye silah satışını durdurdu!

Kamyon şoförlüğünden gazete satıcılığına kadar gençlik dönemlerinde yaptıkları işleri paylaşan bakanlar, aşırı sağ siyasetteki nefret söylemlerini kınadı. AA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more