Sözcü Plus Giriş

Gerilim tırmanıyor! Cammu Keşmir’de Hindistan’a ait helikopter düştü

Hindistan'ın Cammu Keşmir bölgesinde Hindistan'a ait bir askeri helikopterin düştüğü bildirildi. Pakistan, bu sabah hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle Hindistan'a ait iki savaş uçağını düşürdüğünü açıklamıştı.

21:43 -
Gerilim tırmanıyor! Cammu Keşmir’de Hindistan’a ait helikopter düştü

Hindistan basınının üst düzey savunma yetkililerine dayandırdığı haberine göre, Cammu Keşmir’de bu sabah Hindistan’a ait MI-17 tipi askeri helikopter düştü.

İLGİLİ HABERSon dakika: Jetler vuruldu savaş başladı!Son dakika: Jetler vuruldu savaş başladı!

Yetkililer, olayda 6 Hava Kuvvetleri mensubu ve bir sivilin yaşamını yitirdiğini açıkladı. NDTV haber kanalı, Pakistan’ın, helikopterin düşmesiyle bağlantısı olmadığını savunduğunu duyurdu. Yetkililer, helikopterin düşme nedenine ilişkin herhangi bir açıklama yapmadı.

İLGİLİ HABERHindistan, Pakistan'ı vurdu: Ölü ve yaralılar varHindistan, Pakistan'ı vurdu: Ölü ve yaralılar var

HİNDİSTAN İLE PAKİSTAN ARASINDAKİ GERGİNLİK

Hindistan ile Pakistan arasındaki son gerilim, Keşmir’in Hindistan idaresindeki kısmında 14 Şubat’ta polis teşkilatına bağlı milis gücüne yapılan ve 44 kişinin öldüğü bombalı saldırıyla başladı. Yeni Delhi yönetimi, saldırıyla ilgili Pakistan’ı suçladı. Saldırıyı kınayan Pakistan ise suçlamayı reddetti.

Hindistan, 26 Şubat’ta Keşmir Kontrol Hattı’nın Pakistan tarafında bulunan terör örgütü hedeflerine hava saldırısı düzenlediğini duyurdu. Pakistan da bu sabah, hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle Hindistan’a ait iki savaş uçağını düşürdüğünü bildirdi. Ayrıca Pakistan uçakları Hindistan hava sahasına girdi.

İLGİLİ HABERPakistan'dan Hindistan'a misilleme: Hava saldırısına cevap vereceğizPakistan'dan Hindistan'a misilleme: Hava saldırısına cevap vereceğiz

Hindistan, Pakistan’a ait bir savaş uçağını düşürdüğünü açıklarken, İslamabad yönetimi bunu doğrulamadı. Gelişmeler üzerine Pakistan tüm hava sahasını kapatırken, Hindistan bazı havaalanlarında uçuşları durdurdu.

İLGİLİ HABERSon dakika... Nepal'de bakanı taşıyan helikopter düştüSon dakika... Nepal'de bakanı taşıyan helikopter düştü

Pakistan Başbakanı İmran Han, Hindistan’ı sorunları diyalog yoluyla çözmeye ve sağduyuyu hakim kılmaya davet etti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gerilime ilişkin yaptığı açıklamada taraflara itidal telkin ederek gerilimin tırmanmasından kaçınmalarını istedi. Almanya, İngiltere, Çin ve Rusya da benzer çağrılar yaptı. AA

Son güncelleme: 11:11 06.03.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more