Gözler İngiltere’de… Başbakan May, B planını açıklayacak

İngiltere Başbakanı Theresa May bugün Parlamento'da yapacağı konuşmada, Avrupa Birliği (AB) ile vardığı ülkenin birlikte ayrılmasına (Brexit) ilişkin anlaşmaya yönelik B Planı'nı açıklayacak. May'in, lideri olduğu Muhafazakar Parti'deki muhalifleri ve azınlık hükümetine dışardan destek veren Kuzey İrlanda'nın Muhafazakar Demokratik Birlik Partisi'ni (DUP) ikna etmeye odaklandığı bildiriliyor.

Gözler İngiltere’de… Başbakan May, B planını açıklayacak

Başbakan May’in, itirazların önemli bir kısmının kaynağı olan Kuzey İrlanda ile İrlanda Cumhuriyeti arasındaki sınıra ilişkin geçici güvenceleri içeren ve “Irish backstop” diye anılan maddeyle ilgili bir çözüm aradığı bildiriliyor. May geçen hafta Brexit anlaşması, İngiltere Parlamentosu’nda 230 oy farkla reddedildiğinde, mesajı aldığını, partiler arası temaslarla parlamentonun onayını alacak bir anlaşma sağlamaya çalışacağını söylemişti.
Ana muhalefetteki İşçi Partisi ise May’den öncelikle ülkenin AB’den anlaşma olmadan ayrılma ihtimalini devre dışı bırakmasını istemiş, May buna yanaşmamıştı. İngiltere’nin modern siyasi tarihinde hiçbir hükümet Parlamento’da geçen haftaki kadar ağır bir mağlubiyet almamıştı.

KULİSLERDE SINIR GÜVENCESİ KONUŞULUYOR
May dün bakanlarıyla bir telekonferansı yaptı. Kulislerden BBC’ye ulaşan haberlere göre Başbakan May, İrlanda sınırıyla ilgili güvence maddesi olmazsa anlaşmaya destek vereceklerini göstererek AB’nin bu konudaki tutumunu yumuşatmasını umuyor.