Hafter güçlerinden flaş iddia: UMH’nin uçağını düşürdük

Libya'nın doğusundaki Halife Hafter'e bağlı güçler, Trablus'un güneyinde UMH'ye ait savaş uçağını düşürdüklerini ve Portekizli pilotu yakaladıklarını iddia etti.

Hafter güçlerinden flaş iddia: UMH’nin uçağını düşürdük

Hafter güçlerine ait sosyal medya sayfasından yapılan açıklamaya göre, Hafter güçlerinin başkentin güneyindeki el-Hira bölgesini hedef almak isteyen Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) ait uçağı düşürdüğü iddia edildi. Açıklamada, “uçağın pilotunun yakalandığı ve Portekizli olduğu” öne sürüldü ancak başka detay paylaşılmadı.

Uçağın tipi, nasıl vurulduğuna ilişkin de bilgi verilmeyen açıklamada, pilot olduğu ifade edilen yüzü kanlar içinde yaralı bir kişinin de fotoğrafları paylaşıldı.

UMH’den henüz iddialara ilişkin henüz bir yanıt gelmedi.

Hafter, başkent Trablus’u ele geçirmek için 4 Nisan’da saldırı emri vermiş, bunun üzerine UMH birlikleri de Burkan el-Gadab operasyonunu başlatmıştı.

Dünya Sağlık Örgütü, uluslararası tanınırlığa sahip UMH birlikleri ile Hafter’e bağlı güçler arasında yaklaşık bir aydır devam eden sert çatışmalarda hayatını kaybedenlerin sayısının 400’ü aştığını kaydetmişti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...