Sözcü Plus Giriş

Hamaney: ABD ile müzakere olmayacak

İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, ABD ile müzakerenin hiçbir faydası olmayacağını söyleyerek, “ABD ile müzakerenin faydası değil zararı olur. Müzakere olmayacak” dedi.

23:12 -
Hamaney: ABD ile müzakere olmayacak

İranlı aktivistler, araştırma görevlileri ve üniversite hocaları ile bir araya gelen İran dini lideri Ayetullah Hamaney, ABD ile yaşanan gerilim ve müzakere çağrılarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Hamaney, Avrupa ve diğer ülkelerle müzakerede sorun görmediklerini vurgulayarak, “Bazı gazete ve yabancılar müzakere hakkında konuşuyorlar. Onların müzakere masasına dönelim çağrıları sadece ABD ile müzakereyi kapsamakta. Bizim Avrupa ve diğer ülkelere belirlenmiş konular üzerinde müzakerede bir sorunumuz yok ancak ABD ile müzakere olmayacak” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABERBeyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton'dan İran'a suçlamaBeyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton'dan İran'a suçlama

“ABD İLE MÜZAKERENİN HİÇBİR FAYDASI YOK”

İran'ın İslam devriminin namusunu ve askeri gücünü ilgilendiren konularda müzakere yapmayacağına işaret eden Hamaney, “ABD ile müzakere yapmayacağız. Nedeni ise ABD ile müzakerenin hiçbir faydası yok. Hatta müzakere zarar verir” dedi.

“BU MÜZAKERE DEĞİL BASKIDIR”

ABD'nin müzakereyi İran üzerinde daha fazla baskı kurmak için taktik olarak kullandığını söyleyen Hamaney, İran'ı baskılar ile yıldırarak müzakere masasına oturtmak istediklerini belirterek, “Bu müzakere değil baskıdır. ABD müzakereyi taktik olarak kullanıyor” şeklinde konuştu.

ABD'nin İran'a yönelik uyguladığı yıldırma politikalarına karşı İran'ın kendi baskı unsurlarını kullanmaya devam edeceğini belirten Hamaney, Milli Güvenlik Konseyinin nükleer antlaşmadaki taahhütleri askıya alan kararının yürürlükte kalacağına işaret ederek, “ABD baskılarına karşı biz de elimizdeki baskı araçlarını kullanacağız. Gerektiğinde askeri yöntemleri de kullanırız” dedi. İHA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more