Sözcü Plus Giriş

Hırvatistan da Nobel Ödül Töreni’ne katılmayacak!

Hırvatistan Dış ve Avrupa İşleri Bakanlığından, Bosna Hersek'te yaşanan soykırımı inkar eden ve her fırsatta eski Sırp lider Slobodan Milosevic'e duyduğu hayranlığı dile getiren Avusturyalı yazar Peter Handke'ye tepki olarak Hırvatistan'ın, yarın düzenlenecek Nobel Ödül Töreni'ne katılmayacağı açıklandı.

23:26 -
Hırvatistan da Nobel Ödül Töreni’ne katılmayacak!

Bakanlığın resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Handke’nin Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülmesine tepki olarak Hırvatistan’ın, yarın İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlenecek Nobel Ödül Töreni’ne katılmama kararı aldığı belirtildi.

İLGİLİ HABERSon dakika... Türkiye'den Nobel'e protesto!Son dakika... Türkiye'den Nobel'e protesto!

Açıklamada, “Hırvatistan’ın dış temsilciliği olan Stockholm Büyükelçiliği olarak törene iştirak etmeyeceğiz. Edebiyat ödülüne layık görülen şahsın doksanlı yıllarda büyük Sırbistan politikası güden Milosevic’i desteklemesi nedeniyle ödül kararının siyasi olduğu kanaatindeyiz.” değerlendirmesinde bulunuldu.

İLGİLİ HABERMilli Savunma Bakanlığı'ndan 2019 Nobel Edebiyat Ödülü'nün Peter Handke'ye verilmesine sert kınamaMilli Savunma Bakanlığı'ndan 2019 Nobel Edebiyat Ödülü'nün Peter Handke'ye verilmesine sert kınama

ARNAVUTLUK VE TÜRKİYE DE BOYKOT EDECEK

Bu arada, Arnavutluk Avrupa ve Dışişleri Bakan Vekili Gent Cakaj, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Savaş suçlarının gerekçelendirilmesi ve övülmesinin, bölgede hüküm sürmesi gereken uzlaşma ruhuna engel olduğuna derinden ikna olarak, Arnavutluk’un İsveç Büyükelçisi’ne, Peter Handke’ye Nobel Edebiyat Ödülü’nün verileceği töreni boykot etmesi talimatını verdim.” ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABER2019 Nobel Edebiyat Ödülü Peter Handke'nin oldu2019 Nobel Edebiyat Ödülü Peter Handke'nin oldu

Türkiye’nin Stockholm Büyükelçisi Hakkı Emre Yunt da yarınki törene katılmayacağını belirtti. AA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more