Sözcü Plus Giriş

İkonik bina satılıyor!

ABD'nin New York kentinde, şehrin en ünlü gökdelenlerinden biri olan Manhattan Adası'nın doğu kısmındaki tarihi Chrysler binasının satışa çıkarıldığı belirtildi.

Sozcu.com.tr
10:16 -
İkonik bina satılıyor!

Wall Street Journal gazetesinin haberine göre, binanın sahipleri olan Abu Dabi Devlet Fonu ve Tishman Speyer, CBRE Group İnc. ile binanın satış pazarlaması için anlaşma yaptı.

Mülkün değerine ilişkin rakam verilmezken, bazı gayrimenkul yatırımcılarının, Abu Dabi Yatırım Konseyinin 2008’de binanın yüzde 90 hissesine ödediği 800 milyon doları telafi etmek için mücadele edebileceğine dikkat çekildi. Yapının sahiplerinin, Manhattan’ın tarihi ve ikonik gökdeleni için dünyanın dört bir yanından alıcıların ilgisini çekmeyi umdukları kaydedildi.

chrysler-binasi-reuters2

Emlak şirketi Compass’ta ticari yatırım satış ve kiralama bölümünün başkan yardımcısı Adelaide Polsinelli, Chrysler gibi İkinci Dünya Savaşı öncesi yapılmış eski binaların onarımının zor olduğuna dikkat çekerek, “Dünyaya, Chrysler binasına sahip olduğunu söylemek isteyen bir milyarder çıkabilir” ifadesini kullandı.

William Van Alen tarafından tasarlanan 77 katlı, anteniyle birlikte 320 metre uzunluğundaki gökdelen, 1930’da tamamlandığında dünyanın en yüksek binasıydı. 

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more