İmamoğlu Guardian’a konuştu: Baskı hissetmiyorum

Yerel seçimlerin ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görevine başlayan Ekrem İmamoğlu, İngiltere'nin saygın gazetelerinden The Guardian'a konuştu. İmamoğlu, "Baskı hissetmiyorum, yapmamız gereken çok iş var" dedi.

İmamoğlu Guardian’a konuştu: Baskı hissetmiyorum

İngiltere’nin çok okunan gazetelerinden The Guardian, Ekrem İmamoğlu ile bir röportaj gerçekleştirdi. Gazetenin Türkiye muhabiri Bethan McKernan ve Gökçe Saraçoğlu imzalı haberde, pazar günü Maltepe’de gerçekleşen “İstanbul’a Yeni Bir Başlangıç Buluşması’ndan izlenimler de yer aldı.

Guardian gazetesinin iç sayfalarındaki haber, gazetenin Türkiye ve Orta Doğu muhabiri Bethan McKernan ile Gökçe Saraçoğlu’nun imzalarını taşıyor. Gazete, basılı yayın ile internet sitesinde ayrı başlık kullandı. İmamoğlu’nun mülatattaki cümlelerinden “Popülizm bitecek” gazetedeki haberin, “Seçimi kazandığımız açık” ise Guardian’ın internet sitesindeki haberin başlığı olarak seçilmiş. İki muhabirin İmamoğlu ile röportajı Cuma günü yaptığı belirtildi.

Guardian habere online ve basılı gazetede yer verdi.

İmamoğlu, Guardian’a verdiği röportajda, “Çok sayıda AKP seçmeni bana neden onların partisinden aday olmadığımı sordu. Onlardan oylarını değil dualarını istediğimde memnun oldular. Halkın ayrıştırıcı bir söylemi ve ayrımcı politikaları kabul ettiğine inanmıyorum. Halen dünyada hakim anlayış popülizm ancak popülizm de nihayetinde bitecek. İnsanlara saygıyla davrananlar daima kazanır” dedi.

“YAPMAMIZ GEREKEN ÇOK İŞ VAR”

İmamoğlu, seçim gecesi yaşadıklarıyla ilgili olarak da şu ifadeleri kullandı: “Yaklaşık 48 saat uyumadım. Sanırım sandıkların kapanmasının ardından 24 saat içinde 13 basın toplantısı düzenledim. Resmi haber ajansı yanıltıcı veriler veriyordu ve biz bunların yanlış olduğunu biliyorduk. İnsanlar endişelenmeye başladı ve çok stresli bir ortam vardı ama meydan okumamız için önce haklılığımızdan emin olmamız gerekiyordu.”

İmamoğlu ayrıca röportajda, “Hakkımdaki hükmü benim değil başkalarının vermesi gerektiğini düşünüyorum. Kararlarım ve siyasette izlediğim yol, 10 yıllık iş bitirme tecrübesi olan iyi bir yönetici olduğum gerçeğinin bir sonucu. İstanbul’da seçimlerin yenilenmesi düşüncesini aklımdan bile geçirmiyorum. Seçimi kazandığımız açık. AKP insanların başka türlü düşünmesini istiyor ama bu süreç bitti. Hayata devam etme zamanı. Tapılan ya da korkulan biri olmak istemiyorum. Sadece benimle yan yana çalışmanızı istiyorum. Ki, bizi seçen insanlar için mümkün olan en iyisini yapabilelim…Yapmamız gereken çok iş var.”