Sözcü Plus Giriş

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi’nin (ONS), 2018’de gerçekleşen intihar vakalarına ilişkin yayımladığı raporda, intihar edenlerin yaşı, cinsiyeti ve ölümlerin en çok hangi şehirlerde gerçekleştiğine ilişkin bilgiler yer aldı. Raporda, ülkede geçen yıl 6 bin 507 kişinin intihar ettiği belirtilerek, bu sayının önceki yıla oranla yüzde 12 arttığı ifade edildi.

İngiltere’de her 100 bin kişiden 11.2’sinin intihar ettiği, erkeklerde intihar oranının kadınlardan fazla olduğu kaydedildi. Ülkede her 100 bin erkekten 17,2’sinin, her 100 bin kadından ise 5.4’ünün hayatına son verdiği aktarıldı. Gençler arasındaki intihar oranının son 20 yılın en yüksek seviyesine çıktığına işaret edilen raporda, 2018’de yaşları 10-25 arasında değişen 730 gencin hayatına son verdiği belirtildi.

Ekonomik sorunlar, alkol ve madde bağımlılığı, sosyal izolasyon gibi faktörlerin intihar nedenleri arasında sayıldığı raporda, en sık kullanılan yönteminin ise boğulma ve zehirlenme olduğu kaydedildi.

ONS Sağlık Analizi ve Yaşam Olayları Bölümü Başkanı Nick Stripe, rapora ilişkin yaptığı değerlendirmede, gençler arasındaki intihar oranında meydana gelen artışa dikkati çekerek, 25 yaşın altındaki kadınlarda intihar oranının son 10 yılın en yüksek seviyesine çıktığını ifade etti.

Rapora göre, intihar olaylarının en çok yaşandığı bölge Kuzeydoğu İngiltere ve Yorkshire oldu.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more