Irak’tan flaş iddia: ABD askerleri Erbil üzerinden çekilecek

ABD'nin Suriye'den çekilme kararının yankıları sürerken, Irak'tan süreçle ilgili çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı Sözcüsü Resul, "Suriye'den çekilecek ABD askerleri Irak merkezi hükümetinin kontrolündeki bölgelere değil Erbil'e geçecek. Erbil'den ABD'ye veya başka bölgelere dönecekler" dedi.

Irak’tan flaş iddia: ABD askerleri Erbil üzerinden çekilecek

Tümgeneral Resul, ABD askerlerinin Suriye’den Erbil üzerinden çekilmesinin Irak’ın egemenliğini ihlal ettiği anlamına gelmediğini ve askerlerin Irak’ta daimi şekilde konuşlanmayacağını söyledi.

ABD’nin askerlerini Suriye’den nasıl çekeceğine ilişkin şu ana kadar Washington yönetimi tarafından açıklanan herhangi bir yol haritası bulunmuyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın 19 Aralık’ta, Suriye’den askerlerini çekeceklerini duyurmasının ardından Amerikan askerlerinin muhtemel çekilme güzergahı olduğu belirtilen Erbil’deki Harir Hava Üssü’nde yoğun hava trafiği yaşanmaya başlamıştı.

Terör örgütü IŞİD’in ortaya çıktığı 2014’ten bir yıl sonra ABD güçleri Harir Hava Üssü’nü tamamen kontrolü altına alarak burada konuşlanmaya başlamıştı.

Harir, Peşmerge himayesinde bulunması ve Irak’ın diğer bölgelerine göre IŞİD tehdidinin daha az olduğu bir bölgede yer alması nedeniyle ABD için oldukça güvenli bir üs olarak görülüyor.

Güvenli olmasının yanı sıra Suriye’nin kuzeyi ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ni birbirine bağlayan Peşhabur Sınır Kapısı’na 227 kilometre uzaklıkta bulunan Harir, ABD’nin Irak’ın kuzeyinde Suriye sınırına en yakın askeri üssü konumunda.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...