Sözcü Plus Giriş

İran: ABD çocuk gibi davranıyor, rasyonel düşünme gücünü kaybetti

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD'nin Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'i yaptırımlar listesine almasına tepki gösterdi.

Sozcu.com.tr
13:00 -
İran: ABD çocuk gibi davranıyor, rasyonel düşünme gücünü kaybetti

BBC Türkçe’nin haberine göre; Hasan Ruhani, ABD’nin “çocuk gibi” davrandığını söyledi.

Ruhani, alınan kararın Washington’un rasyonel düşünme gücünü kaybettiğini gösterdiğini belirtti.

Karar uyarınca, Muhammed Cevad Zarif’in, varsa ABD’deki ya da ABD tüzel kişilikleri tarafından kontrol edilen varlıkları dondurulacak.

ABD’de malvarlığı olmadığını vurgulayan Zarif ise Washington’un kendisini planlarına karşı bir tehdit gördüğü için hedef aldığını söyledi.

Muhammed Cevad Zarif, Twitter mesajında, ABD’nin kendisini planları karşısında bir tehdit olarak gördüğü için ambargo uyguladığını söyledi.

Zarif, “ABD’nin beni hedef almasının nedeni İran’ın dünya genelinde sözcüsü olmam. Gerçek bu kadar acı verici mi? Ben ve ailem üzerinde hiçbir etkisi olmayacak, çünkü İran dışında hiçbir mülküm ve varlığım yok. Beni planlarınıza karşı bu kadar büyük bir tehdit olarak gördüğünüz için teşekkürler” dedi.

Amerikan yönetimi Zarif’in uluslararası seyahatlerini kısıtlamaya çalışacak ancak İran Dışişleri Bakanı New York’ta Birleşmiş Milletler’i ziyaret edebilecek.

‘ZARİF’İN DİPLOMATİK İMAJI SAHTE’

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin yaptığı yazılı açıklamada, “Zarif, İran’ın ruhani liderinin pervasız planlarını uyguluyor ve rejimin dünya genelindeki baş sözcüsü. ABD, İran rejimine, son günlerdeki davranışlarının tamamen kabul edilemez olduğu yönünde net bir mesaj yolluyor” dedi.

Zarif İran’ın nükleer programı konusunda, ABD ve diğer ülkelerle yaşanan gerilimi azaltma girişiminde başlıca rolü oynayan isim oldu.

Ancak Trump yönetiminden üst düzey bir yetkili, Zarif’in diplomatik imajının “sahte olduğunu” savundu.

Adının açıklanmasını istemeyen yetkili, “Asıl mesele, rejimin samimi ve makul bir ismi gibi görünmesi. Bugün, böyle bir şey olmadığı mesajını verdik” derken, Zarif’i “Dışişleri Bakanı değil, Propaganda Bakanı görevini yerine getirmekle” suçladı.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more