Sözcü Plus Giriş

İran’dan ABD’yi kızdıracak açıklama: Yaptırım tiryakisi oldular

ABD ve İran arasındaki gerilim bir türlü dinmezken, taraflardan çarpıcı açıklamalar ardı ardına geliyor. İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ABD'nin İran Uzay Ajansı ve iki araştırma enstitüsünü yaptırım listesine almasına ilişkin konuştu. Zarif, "ABD yönetimi yaptırım tiryakisi oldu. Yaptırım uygulamadık sadece kendileri kaldı" dedi.

15:05 -
İran’dan ABD’yi kızdıracak açıklama: Yaptırım tiryakisi oldular

ABD’nin İran Uzay Ajansı ve iki araştırma enstitüsünü yaptırım listesine almasının yankıları sürüyor.

Konuya ilişkin İran devlet televizyonuna konuşan İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, “ABD yönetimi yaptırım tiryakisi oldu. Yaptırım uygulamadık sadece kendileri kaldı. Bunun bir etkisi yok. Artık dünya da ABD’yi ciddiye almıyor” dedi.

Washington yönetiminin her gün bir devlete ambargo uyguladığını dile getiren Zarif, “ABD’nin yaptırımları kendilerine dahi ekonomik zarar verecek seviyeye geldi” değerlendirmesinde bulundu.

ABD Dışişleri Bakanlığı, dün, İranlı üç uzay araştırma firmasını ‘füze yapımında rol aldıkları’ gerekçesiyle yaptırım listesine aldığını açıklamıştı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Dışişleri Bakanlığı, İran Uzay Ajansı ve iki araştırma enstitüsünü hassas yayılım aktiviteleri sebebiyle yaptırım listesine aldı. ABD, balistik füze yapımında rol aldığı için ilk kez İranlı sivil bir uzay ajansına yaptırım uyguluyor” ifadesine yer verilmişti.

Son güncelleme: 15:11 04.09.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more