Sözcü Plus Giriş

İran’dan çarpıcı iddia: ABD esneklik göstermeye başladı!

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi, ABD Başkanı Donald Trump ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un görüşmesinden sonra Washington'ın İran petrolünün satışı konusundaki baskılarını azalttığını iddia etti.

12:55 -
İran’dan çarpıcı iddia: ABD esneklik göstermeye başladı!

ABD’nin nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilmesinin ardından İran’a yönelik uyguladığı “azami baskı” politikasına karşı İran’ın anlaşmadaki taahhütlerini azalttığını hatırlatan Arakçi, İran’ın nükleer anlaşmayı eksiksiz uygulamak için petrol satışının garanti altına alınması ve bankacılık sorunlarının giderilmesi gerektiğini belirtti.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, G7 zirvesi öncesi Fransa Cumhurbaşkanı Macron’la sürpriz bir şekilde bir araya gelmişti.

Arakçi, Avrupa ile görüşmelerde bu talepleri dile getirdiklerini ifade ederek, “Avrupalılara, kendi şirketlerinin bizden petrol alabilmesi için ABD’den gerekli izni koparmaları ya da bunu yapamıyorlarsa bizim satmamız gereken (ancak ABD yaptırımları nedeniyle satamadığımız) petrol kadar bir kredi sağlamaları şeklinde seçenekler sunduk. Bunlar olmadan İran’ın nükleer anlaşmayı eksiksiz uygulaması mümkün olmayacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

GÖRÜŞME ETKİLİ OLDU

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in pazartesi günkü Fransa ziyareti ve Macron ile Trump’ın G7 görüşmelerinden sonra ABD’nin İran’ın petrol ihracatı konusunda esneklik göstermeye başladığını öne süren Arakçi, “Fransa’daki G7 Zirvesi sırasında Macron, Trump ile görüştü ve ABD tarafı İran petrolüne izin verilmesi konusunda esneklik gösterdi. Bu, ABD'nin azami baskı politikasının yarılması ve İran'ın azami direniş politikasının başarısıdır” ifadesini kullandı.

Arakçi, ABD’nin İran’ın petrol satışları konusunda gösterdiğini iddia ettiği esneklikle ilgili somut bir örnek vermedi.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more