Sözcü Plus Giriş

İran’dan komşuda yaşananlara yorum: Yakından izliyoruz

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musevi, Irak'taki olayları dikkat ve hassasiyetle izlediklerini belirtti.

Sozcu.com.tr
10:34 -
İran’dan komşuda yaşananlara yorum: Yakından izliyoruz

Musevi, Dışişleri Bakanlığı sitesinde yayımlanan yazılı açıklamasında, Irak’ta onlarca kişinin hayatını kaybetmesi ve yaralanmasına, kamu mallarının zarar görmesine neden olan olaylardan üzüntü duyduklarını ifade etti.

Göstericilerin, Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi ve Şii dini mercileri tarafından teyit edilen taleplerini desteklediklerini aktaran Musevi, “İran, Irak’taki gelişmeleri dikkat ve hassasiyetle izlemektedir. Irak halkı, hükümeti ve dini mercilerin, sorunları çözeceklerine ve birlik içinde Irak’ın kalkınması için çalışacaklarına inanıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

İLGİLİ HABERKomşuda karmaşa sürüyor! Yüzerek Yeşil Bölge'ye girmeye çalıştılarKomşuda karmaşa sürüyor! Yüzerek Yeşil Bölge'ye girmeye çalıştılar

Iraklılar, işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto amacıyla ülkenin çeşitli bölgelerinde gösteriler düzenliyor. 1 Ekim’de harekete geçen eylemciler, Erbain törenleri nedeniyle ara verdikleri gösterilere dün tekrar başladı. Başta Bağdat olmak üzere ülkenin orta ve güney kentlerine yayılan eylemlerde ekim ayının başından bu yana yaklaşık 200 kişi hayatını kaybetti, 8 bine yakın kişi yaralandı. (AA)

Son güncelleme: 10:39 27.10.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more