Sözcü Plus Giriş

Arjantin’de halk devlet başkanına destek için sokağa döküldü

Arjantin'de geçen hafta gerçekleşen ön seçimlerde rakibi Alberto Fernandez'in gerisinde kalan Arjantin'de Devlet Başkanı Mauricio Macri'ye destek olmak için halk ülke çapında gösteriler düzenledi.

Güncellenme: 11:46, 25/08/2019
Arjantin’de halk devlet başkanına destek için sokağa döküldü

Macri’nin ön seçimlerde yüzde 32 oy alarak Alberto Fernandez’in gerisinde kalmasının ardından Arjantinli ünlü oyuncu Luis Brandoni’nin çağrısıyla ülkenin çeşitli yerlerinde binlerce kişi hükümete destek gösterisi düzenledi. Başkent Buenos Aires’te de Macri’yi destekleyen binlerce kişi şehrin merkezindeki Obelisco Dikilitaşında toplanarak Devlet Başkanlığı Binası Casa Rosada’ya kadar yürüdü.

“Ülkemizi savunalım” başlığıyla sokağa dökülen kalabalık, Devlet Başkanı Macri hükümetine destek gösterisinde bulundu. Yerel saat ile 16.30’da başlayan gösteri, 20.00’ye kadar devam etti. Göstericiler, eski Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner’ın tekrar iktidara gelmesini reddederek, “Cristinasız Arjantin!” şeklinde sloganlar attı. Devlet Başkanı Macri de Casa Rosada’nın balkonundan kendisini
destekleyenleri selamladı. Gösteri nedeniyle ulaşımda aksaklıklar yaşandı ve gösteri olaysız sona erdi.

Gösterinin ardından Macri, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Bu desteğiniz için sizlere teşekkür etme fırsatı verdiğiniz için sizlere minnettarım. Biz değişime karar verdik çünkü gelişebiliriz. Bunun için hep birlikte devam etmeliyiz, vazgeçemeyiz. 3 yıl tarihi değiştirmek için çok az ve biz bunu başarıyoruz” dedi.

Ünlü oyuncu Brandoni, geçen hafta sosyal medya hesabından paylaştığı videoyla, hükümet destekçilerini meydanlarda toplanmaya çağırmıştı.

Ülkede, devlet başkanlığı seçimlerinin özeti olarak görülen “ön seçimler”, 27 Ekim’de gerçekleşecek devlet başkanlığı seçimine katılacak adayları belirlemek için yapılıyor. Seçimlerde muhalif Alberto Fernandez’in liderliğindeki Herkesin Cephesi Koalisyonu geçerli oyların yüzde 47’sini, Devlet Başkanı Macri’nin liderliğindeki Değişim İçin Bir Arada Koalisyonu ise oyların yüzde 32’sini almıştı.

Yayınlanma Tarihi:11:43,