Sözcü Plus Giriş

Kimse gözlerine inanamadı… Sahilde sıra dışı görüntü!

Finlandiya'da Marjaniemi kumsalına giden bir fotoğrafçı gözlerine inanamadı. Tüm sahilin buz küreleriyle kaplandığını gören fotoğrafçı, ölümsüzleştirdiği o anları sosyal medyada paylaştı.

Sozcu.com.tr
10:52 -
Kimse gözlerine inanamadı… Sahilde sıra dışı görüntü!

Finlandiya’da Botniya Körfezi’nde bulunan Hailuoto Adası, eşine az rastlanır bir doğa olayına sahne oldu. Amatör bir fotoğrafçı olan Risto Mattila, eşiyle Marjaniemi sahiline gittiğinde gözlerine inanamadı.

Bütün kumsalın buz küreleriyle kaplı olduğunu gören Mattila, şaşkınlığını üzerinden attıktan sonra hemen kamerasına sarıldı.

Bu sıra dışı görüntüyü sosyal medyada paylaşan Mattila, “Eşimle birlikte Marjaniemi kumsalına gitmiştik. Hava yaklaşık -1 derece ve hava epey rüzgarlıydı. Gördüğümüz manzara inanılmazdı. Bütün kumsal bu buz yumurtalarıyla kaplıydı” dedi.

25 yıldır doğa fotoğrafları çektiğini belirten Mattila, daha önce böyle bir manzarayla hiç karşılaşmadığını söyledi.

BUZ UZMANI NASIL OLUŞTUĞUNU ANLATTI

Finlandiya Meteoroloji Enstitüsü’nde buz uzmanı olarak görev yapan Jouni Vainio, hadisenin sık görülmediğini ve yılda bir kez belli hava koşullarında yaşanabileceğini söyledi.

Buzların oluşması için sıfırın çok az altında bir hava sıcaklığı, donma noktasına yakın su sıcaklığı, sığ ve hafif eğimli bir kumsal, durgun fakat hafif şişkin dalgalar gerektiğini anlatan Vainio şunları aktardı:

“Çekirdek işlevi görecek bir şeye de ihtiyaç var. Çekirdek etrafında buz toplamaya başlıyor ve şişkinlik kumsalda ileri geri hareket etmesini sağlıyor. Küçük topun yüzeyi ıslanıyor, donuyor ve giderek daha büyüyor.”

Son güncelleme: 14:59 08.11.2019
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more