Sözcü Plus Giriş

Komşuda karmaşa sürüyor! Yüzerek Yeşil Bölge’ye girmeye çalıştılar

Irak'ın başkenti Bağdat'ta yeniden başlayan hükümet karşıtı gösteriler ikinci gününde devam ediyor. Göstericiler askerlerin koruduğu Yeşil Bölge'ye girebilmek için Dicle Nehri'nin soğuk sularını aşmaya çalıştı. Askerler yüzerek karşıya geçmek isteyen göstericileri engelledi.

Güncellenme: 21:50, 26/10/2019
Komşuda karmaşa sürüyor! Yüzerek Yeşil Bölge’ye girmeye çalıştılar

Bağdat'ın merkezi Tahrir Meydanı’nda toplanan binlerce kişi, ellerinde Irak bayraklarıyla “Halk rejimi devirmek istiyor” sloganı attı.

Protestocular, güvenlik güçlerinin sert müdahalelerine karşı “barışçıldır, barışçıldır” ifadesiyle gösterilerinin şiddet içermediği mesajı verdi.

AA

Irak Meclisi, bugün protestoları görüşmeyi gündemine alsa da yeterli sayıya ulaşılmadığı için toplanamadı.

Milletvekilleriyle üst düzey hükümet yetkililerinin, başkentte bulunan ve devlet erkanının ikamet ettiği Yeşil Bölge’yi terkettiği belirtildi.

İlginizi ÇekebilirTürkiye'den Irak'a seyahat uyarısı!Türkiye'den Irak'a seyahat uyarısı!

DİCLE’Yİ GEÇEREK YEŞİL BÖLGE’YE GİRMEYE ÇALIŞTILAR

Protestocular, parlamento ve diğer hükümet binalarıyla yabancı misyon temsilciliklerinin bulunduğu Yeşil Bölge’ye girmeye çalışıyor ancak bu girişimler güvenlik güçlerince kurulan beton bariyerler, gaz ve ses bombalarıyla engelleniyor.

Bir grup gösterici de Dicle Nehri’nden yüzerek bölgeye ulaşmayı denedi ancak askeri birliklerin engeliyle karşılaştı.

AA

Irak hükümetinden, Bağdat’ı sarsan ve güney kentlerde de devam eden gösterilerle ilgili henüz açıklama yapılmadı.

Hükümetin internet ve sosyal medya mecralarına uyguladığı blokaj ise sürüyor.

Iraklılar, internet bağlantısının aşırı zayıf olmasından ve seslerinin dış dünyaya erişmemesinden yakınıyor.

Irak halkının, işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmetlerinin yetersizliği nedeniyle 1 Ekim’de başlattıkları gösteriler yaklaşık bir hafta sürmüş, cuma sabaha karşı yeniden başlamıştı.

ÇOK SAYIDA ÖLÜ VE YARALI VAR

Irak Bağımsız Yüksek İnsan Hakları Komiserliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Cuma günü yeniden başlayan gösterilerde Bağdat’ta 10,
Meysan’da 14, Zikar’da 15, Basra’da 7, Musenna’da 1, Babil’de 4 ve Divaniyye’de de 4 kişi hayatını kaybetti. Böylece gösterilerdeki toplam ölü sayısı 63’e
yükseldi.” denildi.  Açıklamada, söz konusu gösterilerde aralarında güvenlik güçlerinin de bulunduğu yaralı sayısının ise 2 bin 592’e çıktığı belirtildi. AA

Yayınlanma Tarihi:19:31,