Kraliyet bebeğine maymun diyen gazeteci kovuldu

İngiltere'de gündem Sussex Dükü Harry ile Sussex Düşesi Meghan'ın çocukları Archie... Dün bebekleriyle basının karşısına çıkan çift hakkında ırkçı bir tweet paylaşan BBC 5 Live radyosunun spikeri ortalığı karıştırdı. Bir erkek ile bir kadının ellerinden tutan bir maymunla çekilmiş eski bir fotoğrafı, "Prens hastaneden çıktı" diyerek paylaşan Danny Baker büyük tepki çekti. Baker, BBC'den kovuldu.

Kraliyet bebeğine maymun diyen gazeteci kovuldu

İngiliz kraliyet ailesinin yeni üyesi Archie, tatsız bir tartışmanın ortasında kaldı… Dün Archie ile birlikte kamera karşısına geçerek basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Meghan Markle ve Harry’nin yanıtları TV’lerde yayınlanırken, BBC’de çalışan Danny Baker isimli spiker skandal bir paylaşımda bulundu.

Bu, Barker’ın program yaptığı Radio 5’ten ikinci, BBC’den de üçüncü kez kovuluşu. Barker 1997’de Federasyon Kupası’ndaki tartışmalı bir penaltı kararından sonra futbol taraftarlarını “hakemlerin hayatını cehenneme çevirme” çağrısı yaptığı, 2012’de de yayın sırasında BBC yöneticilerini sansara benzettiği için kovulmuştu.

Bir çiftin ellerinden tutan maymunla birlikte bir binadan çıktığı fotoğrafı paylaşan Baker, “Prens hastaneden çıktı” ifadesini yazdı. Baker’ın bu ırkçı tweet’i büyük bir tepki çekti. Harry’nin de esprili bir dille, “Dikkat ederseniz biraz kıllı” yorumunu acımasızca kullanan DJ ve spiker tepkilerin odağında oldu.

BBC 5 Live spikerinin açıklaması büyük tepki çekti.

Skandal açıklamanın ardından BBC Baker’ın kovulduğunu açıkladı. BBC, Twitter üzerinden, “Müthiş yayıncı Baker artık bizimle çalışmayacak” açıklamasını yaptı. Fakat bu açıklanın ardından BBC’yi topa tutan Baker, “Beni resmen bir otobüsün altına ittirdiler. BBC kendini kurtarmak için beni kullandı” ifadesini kullandı.