Küresel Gazeteciler Konseyi’nin ilk toplantısı Kıbrıs’ta yapıldı

Küresel Gazeteciler Konseyi Medya Buluşması'nın ilki Kıbrıs'ta gerçekleşti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, toplantının KKTC'nin turizm ve eğitim başta olmak üzere birçok alandaki tanıtımı için faydalı olacağını söyledi.

Küresel Gazeteciler Konseyi’nin ilk toplantısı Kıbrıs’ta yapıldı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği KKTC’de “Küresel Gazeteciler Konseyi Medya Buluşması” etkinliğinde konuştu. Küresel Gazeteciler Konseyinin ilk kuruluş aşamasından bu yana süreci yakından takip ettiğini belirten Çavuşoğlu, konseyin ilk toplantısının KKTC’de yapılmasının çok anlamlı olduğunu dile getirdi.

Toplantının, KKTC’nin turizm ve eğitim başta olmak üzere birçok alandaki tanıtımı için faydalı olacağını belirten Çavuşoğlu, mevcut şartlar altında KKTC’nin tüm dünyada uluslararası alandaki görünürlüğünün artırılması için yoğun çaba sarf ettiklerini ve bu mücadeleyi sürdüreceklerini vurguladı.

Toplantıda Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu konuşma yaptı.

Çavuşoğlu, Kıbrıs davasının çok iyi anlaşılması ve anlatılması noktasında söz konusu toplantının önemine dikkati çekerek, 60 yıla yakın süredir
Kıbrıs Türk halkının, siyasi eşitliğe dayanan kalıcı bir çözüm için üzerine düşeni yaptığını kaydetti. Bu süreçte çok sayıda müzakere ve plan yapıldığının altını çizen Çavuşoğlu, henüz kalıcı bir çözüme ulaşılamadığını belirtti.

Çavuşoğlu, “Türkiye, KKTC ve Kıbrıs Türk halkı, her zaman çözümden yana olmuştur ama bugün bir çözüm yoksa, son 5 yılda dışişleri bakanı olarak yakından gözlemledim, bunun sebebi Rum tarafının hiçbir şeyi Kıbrıs Türk halkıyla paylaşmak istememesinden kaynaklanıyor” ifadelerini kullandı.

Rum tarafının, Cenevre ve Crans-Montana’da yapılan konferanslarda iki tarafın mutabık olduğu konularda bile geri adım attığını gözlemlediklerini
söyleyen Çavuşoğlu, bugün Birleşmiş Milletler (BM) raporlarının, yeni bir müzakerenin başlaması için ortak bir zemin olmadığına işaret ettiğini aktardı.  Çavuşoğlu, bu süreçte artık kaybedecek zamanları olmadığına dikkat çekerek, “Tüm seçenekler dahil hepsinin müzakere edilmesi, hangisi olacaksa müzakereye açık olduğumuzu da söyledik. Herhangi bir seçeneği dayatmıyoruz. Herhangi bir seçeneğin de bize dayatılmasını doğru bulmuyoruz” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...