Kuzey Makedonya’nın yeni Cumhurbaşkanı belli oldu

Kuzey Makedonya’da düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda, Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) adayı Stevo Pendarovski, cumhurbaşkanlığı seçimini kazandı. Demokratik Bütünleşme Birliği ile Türk Demokratik Partisi ve Türk Hareket Partisi'nin de bulunduğu koalisyondaki 30 partinin ortak adayı Pendarovski, oyların % 51.66'ı aldı. Anamuhalefet partisi adayı Gordana Silyanovska Davkova'nın oy oranı ise % 44.73.

Kuzey Makedonya’nın yeni Cumhurbaşkanı belli oldu

Cumhurbaşkanlığı seçimlerini ikinci turda kazanan Stevo Pendarovski, seçim sonuçlarının ülkeye AB ve NATO üyeliği yolunu garantilediğini belirtti. “Bu galibiyet, etnik ve siyasi mensubiyetinden bağımsız olarak, birlikte ileri gitmeye karar veren Kuzey Makedonya vatandaşlarının çoğunun galibiyetidir.” ifadelerini kullanan Pendarovski, ‘Halkın utanmayacağı bir Cumhurbaşkanı olacağını' söyledi.

Seçim sonucuyla ülkenin ait olduğu Avrupa Birliği (AB) ve NATO ile ekonomik olarak gelişmiş dünyaya doğru ilerlemenin yolunun garantilendiğini iddia eden Pendarovski, demokratik seçimlere katılım ve katkılarından dolayı diğer adaylar Gordana Silyanovska Davkova ve Blerim Reka'ya teşekkür etti.

‘HERKESİN CUMHURBAŞKANI OLACAĞIM’

Başkent Üsküp'teki parti merkezinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Pendarovski, herkesin cumhurbaşkanı olacağını ifade ederek, vatandaşların
bu seçimde birlikte ilerlemeye karar verdiklerini söyledi. Kuzey Makedonya vatandaşlarının etnik ve siyasi aidiyetlerinden bağımsız olarak birleştiklerini vurgulayan Pendarovski, “Bana herkesin cumhurbaşkanı olmam için sorumluluk ile görevi veren tüm vatandaşlara, Makedon, Arnavut, Türk, Sırp, Ulah, Roman, Boşnak ve diğerlerine teşekkürlerimi sunuyorum. Herkesin cumhurbaşkanı olacağım.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan anamuhalefet partisi adayı Gordana Silyanovska Davkova, oyların % 44.73’nü aldı. Seçimde oyların yüzde 3,61’i ise geçersiz sayıldı. Seçime katılım yüzde 46,70 oldu. Anayasaya göre, ikinci turun geçerli sayılması için katılımın en az yüzde 40 olması gerekiyordu.

Kuzey Makedonya’nın, eski adıyla Makedonya olarak 8 Eylül 1991’de eski Yugoslavya’dan ayrılıp bağımsızlığını ilan etmesinden bu yana altıncı kez düzenlenen seçimi kazanan cumhurbaşkanı, beş yıllığına görev yapacak. Mevcut Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov’un görevi 12 Mayıs’ta sona erecek. AA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...