Sözcü Plus Giriş

Libya’da UMH güçleri, Trablus’un güneyindeki Hafter mevzilerine saldırı başlattı

Libya'da uluslararası tanınırlığa sahip Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH), başkent Trablus'un güneyindeki Salahaddin cephesinde, darbeci general Halife Hafter'e bağlı güçlere karşı şiddetli bir saldırı başlattı.

23:03 -
Libya’da UMH güçleri, Trablus’un güneyindeki Hafter mevzilerine saldırı başlattı

UMH’nin yürüttüğü Burkan el-Gadab Operasyonu Sözcüsü Mustafa el-Meci, yaptığı açıklamada, Salahaddin cephesinde, Hafter’e bağlı güçlerin konuşlandığı bölgelere şiddetli bir saldırı başlattıklarını ve bazı önemli noktalarda kontrolü sağladıklarını belirtti. Meci, UMH güçlerinin Salahaddin bölgesinde önemli ilerleme kaydettiğini vurguladı.

İLGİLİ HABERAcil koduyla servis edildi! ABD, Türkiye-Libya anlaşmasına karşı çıktıAcil koduyla servis edildi! ABD, Türkiye-Libya anlaşmasına karşı çıktı

Libya’nın doğusundaki silahlı güçlerin lideri Hafter, başkent Trablus’u ele geçirmek için 4 Nisan’da saldırı emri vermiş, bunun üzerine uluslararası meşruiyete sahip UMH birlikleri de karşı operasyon başlatmıştı. Hedefine ulaşamayan Hafter, son olarak 12 Aralık’ta Trablus’a yönelik “Belirleyici Savaş” adıyla yeni bir saldırı talimatı vermişti.

İLGİLİ HABERLibya, Türkiye ile yapılan mutabakata onay verdi!Libya, Türkiye ile yapılan mutabakata onay verdi!

Darbeci Hafter’in saldırı emrine karşılık ülkenin batısında başta Misrata olmak üzere 10 kentte seferberlik ilan edilmişti. AA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more