Merkel: Suriye’de siyasi değişime ihtiyacımız var

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Suriye'de siyasi değişime ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Merkel: Suriye’de siyasi değişime ihtiyacımız var

Merkel, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ile yaptığı görüşme öncesinde düzenlenen basın toplantısında, Suriye Anayasa Komitesi toplantılarına işaret ederek, Almanya’nın buraya katkı sağlamak istediğini belirtti.

Merkel'den Türkiye çıkışı: Ben hazırım İlginizi Çekebilir Merkel'den Türkiye çıkışı: Ben hazırım

“YENİ BİR ANAYASAYA İHTİYACIMIZ VAR”

“Çünkü Suriye’de siyasi değişime ihtiyacımız var. Yeni bir anayasa üzerinde çalışmaya ihtiyacımız var” ifadesini kullanan Angela Merkel, ancak o zaman Ürdün’den, Lübnan’dan, Türkiye’den ve hatta Almanya’dan mültecilerin bir gün geri dönmesini sağlayacak şartların Suriye’de oluşturulabileceğinin altını çizdi.

Libya’daki barış sürecinin de önemli olduğuna işaret eden Merkel, bu konuda Berlin’de yapılan görüşmelerin Libya’da siyasi istikrarın sağlanmasına katkı sağlamasını ümit ettiğini dile getirdi.

Merkel'den Türkiye'ye Suriyeli yardımı! İlginizi Çekebilir Merkel'den Türkiye'ye Suriyeli yardımı!

“BM’NİN ÇALIŞMALARINI DESTEKLİYORUZ”

Bunun Sahel Bölgesi ve Libya’nın güneyindeki terörizmin önlenmesi için büyük öneme sahip olduğunu ifade eden Angela Merkel, bu konuda da BM’nin çalışmalarını desteklediklerini vurguladı.

BM Genel Sekreteri Guterres de Suriye’deki krizin uzun bir süredir devam ettiğini belirterek, “Suriye halkının çektiği acı şok edicidir” dedi.

Guterres, Suriye Anayasa Komitesinin oluşturulmasının önemli olduğunu dile getirdi.

Libya konusunda düzenlenmesi planlanan zirvenin bir çözüm bulmaya yardımcı olacağını belirten Antonio Guterres, Libya’ya barış getirilmesinin Sahel Bölgesi’nin istikrarlı olması anlamına geldiğini kaydetti.  AA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...