Sözcü Plus Giriş

Merkel’den ‘nitelikli işçi’ uyarısı!

Almanya Başbakanı Merkel, şirketlerin nitelikli iş gücü sorunu yaşadığını söyledi. Merkel, "Birçok esnaf ve şirket acil olarak kalifiye işçi arıyor. Bu yüzden kalifiye işçiler için çaba sarf etmemiz gerek. Aksi takdirde şirketler başka yere gitmek zorunda kalır" dedi.

23:12 -
Merkel’den ‘nitelikli işçi’ uyarısı!

Almanya Başbakanı Angela Merkel, bugün yayınlanan haftalık video mesajında, ülkede her sektörde yeterince kalifiye işçinin bulunmadığına dikkat çekti.

İLGİLİ HABERAlmanya'da patlama... Ölü ve yaralılar varAlmanya'da patlama... Ölü ve yaralılar var

Almanya’da 15 yıl önce 5 milyon işsizin bulunduğunu hatırlatan Merkel, bugün ise şirketlerin nitelikli iş gücü istihdamında sorun yaşadığını söyledi.

İLGİLİ HABERAlmanya ile ABD kılıçları çekti: Yaptırım krizi yaşanıyorAlmanya ile ABD kılıçları çekti: Yaptırım krizi yaşanıyor

“ŞİRKETLER BAŞKA YERE GİTMEK ZORUNDA KALIR”

Merkel, bu sorunun akademik alanda da yaşandığını vurgulayarak, “Birçok esnaf ve şirket acil olarak kalifiye işçi arıyor. Bu yüzden kalifiye işçiler için çaba sarf etmemiz gerek. Aksi takdirde şirketler başka yere gitmek zorunda kalır. Bunu elbette istemeyiz.” ifadesini kullandı.

İLGİLİ HABERMerkel'den tarihi ziyaret! İlk kez Auschwitz'e ayak bastıMerkel'den tarihi ziyaret! İlk kez Auschwitz'e ayak bastı

Avrupa Birliği üyesi ülkelerden 2,5 milyon kişinin Almanya’da çalışmasından memnuniyet duyduklarını ancak bunun yeterli olmadığını belirten Merkel, AB dışındaki ülkelerden gelebilecek kalifiye işçiler için de çaba sarf edilmesi gerektiğini dile getirdi.

İLGİLİ HABERMerkel'den itiraf gibi açıklama: Türkiye dışlandı!Merkel'den itiraf gibi açıklama: Türkiye dışlandı!

Merkel, kalifiye işgücü açığını kapatmak amacıyla “Alman iş piyasasına yönelik göçü düzenlemeyi hedefleyen” Mart 2020’de yürürlüğe girecek yasanın, konunun hukuki zeminini hazırladığını kaydetti.

İLGİLİ HABERMerkel: Suriye'de siyasi değişime ihtiyacımız varMerkel: Suriye'de siyasi değişime ihtiyacımız var

Almanya Başbakanı Merkel, bunun için pazartesi günü şirketler, sendikalar ve ilgili bakanlıkların katılacağı bir zirvenin düzenleneceğini sözlerine ekledi. AA

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more